Emirgan Korusu Satılacak mı?

Doğal güzelliğiyle İstanbul ile özdeşleşmiş ve Boğaz’ın simgelerinden biri olan Emirgan Korusu’nun da satılacağı söyleniyor Milliyet’in deneyimli ekonomi yazarı Güngör Uras bugünkü köşesinde, TOKİ’nin Emirgan Korusu’...

Emirgan Korusu Satılacak mı? (1 Şubat 2015)

Doğal güzelliğiyle İstanbul ile özdeşleşmiş ve Boğaz’ın simgelerinden biri olan Emirgan Korusu’nun da satılacağı söyleniyor

Milliyet’in deneyimli ekonomi yazarı Güngör Uras bugünkü köşesinde, TOKİ’nin Emirgan Korusu’na komşu 158 dönümlük yeşil alanı yapılaşmaya açılması için satışa çıkardığını yazdı.

Toplamda 452 dönüm olan koru, aynı zamanda Boğaziçi öngörünümünde bulunmasıyla ayrı önem taşıyor. Bu bölgeye yapılacak herhangi bir proje, koruma altında olması gereken Boğaziçi’nin siluetini bozma tehlikesi de içeriyor.

Konuyu köşesinden duyuran Uras, ihale kararına şöyle tepki gösterdi:

“Emirgan’daki yeşil alanın konut ve AVM yapacaklara satılmasında kimin ne yararı olacak? Gelir paylaşımıyla TOKİ kasasına 158 milyon dolar girecek… Ama bunun sonunda yeşil alan gökdelen tarlası olacak. Yap-sat usulü her biri 2-5 milyon dolara satılan daireler nedeniyle birilerinin cebine rant akacak. Ama İstanbul halkı Emirgan Parkı’nın yarısı büyüklüğündeki yeşil alanı kaybedecek.”

İBB ve Topbaş’tan Açıklama

istanbul Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise “Sözü edilen arazinin Emirgan Korusu ile hiçbir ilgisi yoktur. Emirgan Korusu’nun imara açılması, satılması ve bu alana inşaat yapılması söz konusu olamaz” denildi.

Gazeteci @CandasTolga Işık’ın konu ile ilgili sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, “Koruda yapılaşma söz konusu değil, TOKİ'nin böyle bir yetkisi yok. Kaldı ki o koruyu büyüten biziz. Yanındaki alanla ilgili duruma ise baktırıyorum. Orda durum ne tam bilmiyorum. Bakıp açıklama yapacağım" dedi.