Elazığ’da Bir Garip Picasso

Elazığ’da 10 milyon dolar değerindeki Picasso’nun Harlequins Family (Soytarı Aile) adlı tablosu ele geçirildi Elazığ İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzenlenen operasyonda, İspanyol ressam Pablo Picasso’ya ait olduğu öne sürülen “Harlequins Family” adl...

Elazığ’da Bir Garip Picasso (22 Ocak 2013)

Elazığ’da 10 milyon dolar değerindeki Picasso’nun Harlequins Family (Soytarı Aile) adlı tablosu ele geçirildi

Elazığ İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzenlenen operasyonda, İspanyol ressam Pablo Picasso’ya ait olduğu öne sürülen “Harlequins Family” adlı tabloyu 10 milyon dolara satmak isteyen dört kişi yakalandı.

Elazığ İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bazı kişilerin elinde tarihi bir tablo bulunduğu ve satmak istediği istihbaratı üzerine harekete geçti. Bu kişileri takibe alan jandarma ekipleri Malatya’dan Elazığ’a gelen ve içinde dört kişinin bulunduğu otomobili Elazığ-Malatya arasındaki Kömürhan Köprüsü yakınlarında durdurup aramaya aldı.

Aramada, otomobilin bagaj kısmında yapılan aramada 20’nci yüzyıl sanatının en iyi ressamlarından biri olarak kabul edilen Pablo Picasso’nun 1905 çizimli Washington Lulian Eisenteim koleksiyonundaki, “Harleguins Family” (Soytarı Ailesi) isimli yoksulluk ve açlığı temsil eden tablosunun ele geçirildiği öne sürüldü.

GERÇEK OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK İÇİN İNCELEME YAPILACAK

Irak veya Kuveyt’teki müzeden çalındığı tahmin edilen tabloya 10 milyon dolar fiyat biçip, müşterici aradıkları belirlenen dört kişi jandarma tarafından gözaltına alındı. Türk vatandaşı olan bu kişilerle ilgili soruşturma devam ederken, tablo gerçek olup olmadığının belirlenmesi için Elazığ Müze Müdürlüğü’ne gönderildi.

DHA