Egzersiz yerine geçecek hap geliştirildi

Egzersizin yararlarını artık bilmeyen yok. Yürüyüş yapmak, ağırlık kaldırmak gibi fiziksel faaliyetlerin gerek bedensel gerekse zihinsel faydaları saymakla bitmiyor. Peki, tüm bu faydaları sadece bir hap alarak sağlamak nasıl olurdu? İnsanlar hem güzel bir fizi...

Egzersiz yerine geçecek hap geliştirildi (27 Haziran 2017)

Egzersizin yararlarını artık bilmeyen yok. Yürüyüş yapmak, ağırlık kaldırmak gibi fiziksel faaliyetlerin gerek bedensel gerekse zihinsel faydaları saymakla bitmiyor. Peki, tüm bu faydaları sadece bir hap alarak sağlamak nasıl olurdu?

İnsanlar hem güzel bir fiziğe sahip olmak hem de kendilerini iyi hissetmek için egzersiz yapar.

Egzersiz, sadece kaslara yararlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda beyin, kalp ve damar yapısı gibi birçok sistemi olumlu yönde etkiliyor.

Egzersizin en büyük yararlarından biri bedenimizin şeker değil, yağ yakmasını sağlamaktır.

Amerika’nın Sesi’nde yayınlanan bir habere göre uzmanlar, bir fareyi adeta yeniden programlayıp genetik seviyede enerji kaynağı olarak şeker yerine yağı seçmesini sağlayan bir kimyasal bileşik keşfetti.

Uzman Ronald Evans ve ekibi ise yağ yakmayı artırıp şeker yakmayı azaltacak bir hap üzerinde çalışıyor.

Hap, insanlarda olumlu sonuç verdiği takdirde, fiziksel egzersizin etkilerinden, hareket etmeye gerek kalmadan, yararlanılmasını sağlayacak. Bu, egzersiz yapamayan kişiler için sevindirici bir haber.

Ancak hap, bir tedavi yöntemi değil. Ayrıca egzersizin tüm faydalarını sağlamıyor.

Hapın, farelerin dayanıklılığını arttırdığı ve genel sağlık durumlarını iyileştirdiği gözlendi. Uzmanlar, insanlar üzerinde altı ay içinde başlamayı planladıkları testlerin aynı sonuçları vermesini umuyor.

VOA