Dünyanın Mutluluk Haritası

2010 – 2012 yılları arasında Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı Washington Post’ta yayınlanan “2013 Dünya Mutluluk Raporu”na göre, mutluluk sıralamasında Danimarka yine lider. Listede en çok Mısır geriledi. Türkiye 156 ül...

Dünyanın Mutluluk Haritası (21 Ekim 2013)

2010 – 2012 yılları arasında Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı

Washington Post’ta yayınlanan “2013 Dünya Mutluluk Raporu”na göre, mutluluk sıralamasında Danimarka yine lider. Listede en çok Mısır geriledi. Türkiye 156 ülke arasında 77. sırada yer alırken, dünyanın en mutsuz ülkesi ise Afrika yer alan Togo oldu.

Amerikan Columbia Üniversitesi’nin 156 ülke arasında yaptığı değerlendirmeye göre, en mutlu ülkeler yine Kuzey Avrupa’dan. Danimarka, Norveç, İsviçre, Hollanda ve İsveç listede ilk 5’i paylaştı.

En mutsuz ülkeler ise Afrika kıtasında yer aldı. Orta Afrika ülkeleri Ruanda, Burundi ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile Batı Afrika ülkeleri Benin ve Togo listede son sıralarda yer buldu.

“2013 Dünya Mutluluk Raporu”nda ülkeler, kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla, ortalama yaşam süresi, yolsuzluk, cömertlik ve özgürlük gibi alanlarda değerlendirildi.

Buna göre dünya, geçtiğimiz 5 yıla kıyasla, nispeten daha mutlu ve cömert bir yer. Ancak ekonomik ve siyasi krizler bazı ülkelerin mutluluk seviyesini ciddi ölçüde etkiledi.

Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya ekonomik; Mısır ise siyasi nedenlerle geçtiğimiz yıllara göre listede düşüş gösterdi.

Türkiye en mutlu ülkeler sıralamasında 77. sırada yer aldı.

Haritanın üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz