Dünyayı Heyecanlandıran Global Facebook Arızası

Dünyadaki 1 milyarı aşkın Facebook kullanıcısı bugün saat 14.30 itibarıyla yaklaşık 5 saat hesaplarıyla ilgili çeşitli sorunlar yaşadı. Kullanıcıların Twitter ve diğer sosyal medya platformlarından yaptıkları paylaşımlara göre, hesabına girebilen kullanıcılar, güncellem...

Dünyayı Heyecanlandıran Global Facebook Arızası (21 Ekim 2013)

Dünyadaki 1 milyarı aşkın Facebook kullanıcısı bugün saat 14.30 itibarıyla yaklaşık 5 saat hesaplarıyla ilgili çeşitli sorunlar yaşadı.

Kullanıcıların Twitter ve diğer sosyal medya platformlarından yaptıkları paylaşımlara göre, hesabına girebilen kullanıcılar, güncelleme ve paylaşım fonksiyonlarında problemlerle karşılaştılar.

Kullanıcıların paylaştığı bilgilere göre, bir fotoğrafın altına ya da iletiye yorum yapılamadı, beğeni butonu çalışmadı, gönderiler silinemedi, bildirim yapılamadı.. Ayrıca sayfalar da güncellenemedi.

Anasayfada “Ne düşünüyorsun?” sorusunun sorulduğu durum güncelleme kısmına da yorum yazılamadı.

Bu soruna bağlı olarak, Facebook Fan sayfalarında da resim, haber video güncellemeleri yapılamadı. Twitter ve diğer sosyal ağlardaki paylaşımlardan sorunun sadece Türkiye’de değil dünya çapında yaşandığı anlaşıldı.

Web servislerinin kesinti durumunu takip eden Downrightnow  Facebook’taki kesinti sürecini grafiksel olarak böyle görüntüledi:

Facebook’ta ender olarak kısa süreli benzer sorunlar yaşandıysa da, ilk kez dünya çapında yaşanılan böylesi bir sorunla karşılaşıldı. Facebook, arızanın yaşandığı süreçteki sessizliğinin ardından, kısa bir açıklama ile sorunun çözüldüğü duyurarak, tüm kullanıcılarından özür diledi.

Facebook’un dünya genelinde 1 milyarı aşkın, Türkiye’de ise 32 milyon üyesi bulunuyor.

Ya bir gün sabah uyandığımızda Facebook kapanmış olursa!