Dünyanın En Güzel Botanik Parkı ve Konser Alanı

İçerisindeki konser alanı, orkide bahçesi, tropik yağmur ormanı, gölleri ve şelaleleri ile Singapur’un simgesi olan büyüleyici parkın dünyada bir eşi benzeri daha yok Bugünkü çağdaş Singapur’un kurucusu ve aynı zamanda bir doğa bilimci olan Stamford Raffles tarafından 1822 y...

Dünyanın En Güzel Botanik Parkı ve Konser Alanı (22 Ağustos 2014)

İçerisindeki konser alanı, orkide bahçesi, tropik yağmur ormanı, gölleri ve şelaleleri ile Singapur’un simgesi olan büyüleyici parkın dünyada bir eşi benzeri daha yok

Bugünkü çağdaş Singapur’un kurucusu ve aynı zamanda bir doğa bilimci olan Stamford Raffles tarafından 1822 yılında temelleri atılan ve 1859 yılında bugüne kadar gelen haliyle düzenlenerek Milli Park’a dönüştürülen doğa harikası alan tam anlamıyla bir yeryüzü cenneti.

74 hektarlık geniş bir alan üzerine kurulan ve en az 150 yıllık tarihi bir geçmişi olan, Singapur’un da simgesi büyüleyici parkı gezmek için dünyanın dört bir yanından turistler geliyor.

‘National Orchid Garden’

Dünyadaki tek ‘Milli Orkide Bahçesi’ de bu parkın içerisinde yer alıyor. Botanik parka giriş ücretsiz olmasına karşın sadece bu orkide bahçesine giriş ücretli.

Orkide, Singapur’un simgesi. Orkide üretiminde zirvedeler ve tüm dünyaya bu güzel çiçeği onlar ihraç ediyor. National Orchid Garden’da (Milli Orkide Parkı) orkidenin her rengini, her çeşidini bir arada görmek mümkün. Burası dünyanın en büyük orkide bahçesi. Bir bölümde bahçeyi ziyaret eden ünlü insanların isimlerinin verildiği çiçekler sergileniyor; pembe renkli Dendrobium Margaret Thatcher ve sıcak sarı Vandaenopsis Nelson Mandela gibi… Bahçenin içinde ayrıca orkide temalı birbirinden değişik hediyelik eşyalar da satılıyor.

Doğada Müzik Ziyafeti

Parkın içinde üzeri nilüfer çiçekleriyle örtülmüş gölün ortasına kurulan ve istiridye kabuğu biçiminde dizayn edilen sahnede verilen konserler, gölün etrafındaki çimlere oturularak dinleniyor. Özel bir doğal akustiğe de sahip olan alanda müzik dinlemenin keyfi gerçekten bambaşka. İnsanın sadece kulağına değil tüm duyularına hitap eden olağanüstü bir şölene dönüşen etkinlik deneyimini yaşayanlar, kendilerini inanılmaz biçimde dinlenmiş üstelik de yenilenmiş hissettiklerini söylüyorlar.

Sonuç olarak, Singapur’daki Botanik Milli Parkı dünyada ‘ölmeden önce görülmesi gereken yerler’ arasında ilk sıralarda yer alıyor.