Dünyanın En Büyüklerinden Olan Asırlık Moskova Kütüphanesi’nde Çıkan Yangında 2 Milyon Eser Yok Oldu

Dünyanın en büyük, en eski ve en zengin kütüphanelerinden biri olan Moskova Kütüphanesi’nde Cuma günü çıkan yangında, kütüphanede bulunan ve tarihi birer eşsiz belge niteliğindeki yaklaşık 2 milyon eser kül oldu. Yangın...

Dünyanın En Büyüklerinden Olan Asırlık Moskova Kütüphanesi’nde Çıkan Yangında 2 Milyon Eser Yok Oldu (2 Şubat 2015)

Dünyanın en büyük, en eski ve en zengin kütüphanelerinden biri olan Moskova Kütüphanesi’nde Cuma günü çıkan yangında, kütüphanede bulunan ve tarihi birer eşsiz belge niteliğindeki yaklaşık 2 milyon eser kül oldu. Yangın, Rusya’da ‘Çernobil faciası gibi’ diye yorumlandı.

Yangın Cuma günü akşam saatlerinde Moskova’daki Sosyal Bilimler Akademisi (INION) yerleşkesinde bulunan kütüphanenin üçüncü katında başladı ve kısa sürede tüm binaya yayıldı. Ancak 17 saat sonra söndürülebildi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, binanın hasar gören 2 bin metrekarelik bölümünde soğutma çalışmaları Pazar sabahına kadar sürdü.

Rusya’nın önde gelen akademik kütüphanelerinden olan binada çıkan yangında kütüphane koleksiyonunun yüzde 15’ine denk gelen 2 milyon eser tahrip oldu. Faciaya “Çernobil gibi” benzetmesi yapıldı. Akademisyenler, eski bazı metinleri kurtarabilmek için çalışıyorlar.

Rusya Bilimler Akademisi (RAS) Başkanı Vladimir Fortov, “Bu bilim için büyük bir kayıptır. Bu Kongre Kütüphanesi’nde insanlık tarihine ilişkin dünyada başka bir yerde benzeri olmayan belgeler bulunuyordu” dedi.

Sosyal Bilimler Akademisi (INION) Müdürü Yuri Pivovarov ise ‘trajedi’ olayı diye tanımladığı yangınla ilgili, yanan belgelerin sadece az bir bölümünün dijital kopyaları olduğunu belirterek, “neyse ki, kitapların çoğunu bodrum ve binanın birinci katında saklıyoruz. Yangın üçüncü katta başladığı için bunlar yanmaktan kurtuldular sadece sudan hasar gördüler” dedi. Pivovarov, uluslararası bilimsel topluluklardan eserlerin kurtarılması için yardım edebileceklerini söylediklerini de belirtti. Yangın tümüyle söndürüldükten sonra hasar tespit çalışmaları yapacaklarını ancak bunun günlerce sürebileceğini açıkladı.

Elektrik sistemindeki kısa devreden çıktığı tahmin edilen yangınla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Moskova Kütüphanesi, 49 bin okuyucusu ve 330 çalışanı ile Rusya Sosyal Bilimler Akademisi’nin (INION) sosyal bilimler alanında Rusya’nın en büyük araştırma merkezi. Kütüphanede Avrupa ve Asya dillerine ait 400 yıllık 14 milyon 200 bin eser bulunuyor. Aynı zamanda Slav dilindeki kitapların en büyük koleksiyonuna da sahip.

1918 yılında kurulan kütüphanede aynı zamanda Rusya’nın Birleşmiş Milletler, Unesco, ABD, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerle olan uluslararası ilişkilerinin resmi belgeleri de arşivlenmiş.

İngiltere ve Türkiye’deki Kütüphane Yangınları

Geçen yıl Mayıs ayında dünyanın en büyük ve en eski kütüphanelerinden birine de sahip olan 537 yıllık Glasgow Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yangın çıkmış, yangında tarihi bina büyük oranda hasar görürken içerideki birçok değerli eser de yanmıştı.

22 Ocak 2013 tarihinde  İstanbul Ortaköy’deki Galatasaray Üniversitesi’nin 142 yıllık tarihi ana binasında meydana gelen yangında da birçok eser kül olmuştu.