Dünyadaki yaşam kalitesi en yüksek şehirler belirlendi

Uluslararası danışmanlık kuruluşu Mercer dünyanın en yaşanabilir şehirleri 2017 listesini yayınladı. İstanbul 122. sıradan 133. sıraya geriledi ABD merkezli yönetim, yatırım, insan kaynakları ve risk-sigorta danışmanlığı firması Mercer, küresel boyutta d&uum...

Dünyadaki yaşam kalitesi en yüksek şehirler belirlendi (16 Mart 2017)

Uluslararası danışmanlık kuruluşu Mercer dünyanın en yaşanabilir şehirleri 2017 listesini yayınladı. İstanbul 122. sıradan 133. sıraya geriledi

ABD merkezli yönetim, yatırım, insan kaynakları ve risk-sigorta danışmanlığı firması Mercer, küresel boyutta dünyanın en yaşanabilir şehirleri analizleri yapmakta ve her yıl sonuçlarını yayınlamaktadır. Viyana'dan Bağdat'a kadar beş kıtada 231 kenti kapsayan, 10 kategoride 39 faktör gruplanmış analizlerle, kentsel yaşanabilirlik araştırma ve incelemeleri sunmaktadır.

Bu araştırmalar Mercer’in “Quality of Living Survey” saha anketi olarak adlandırılmaktadır. Bu araştırmalarda kentlerin siyasi istikrar, ekonomi, sağlık, eğitim, kültür, çevre, temizlik, ulaşım, iletişim, güvenlik, suç oranı, alt yapı ve basın özgürlüğü gibi kriterleri incelenmektedir.

İstanbul 2016 yılında 122. sırada yer alırken, siyasi olaylar, darbe teşebbüsü ve terör saldırıları bu yıl İstanbul’u 133. sıraya geriletti.

Mercer’in 2017 listesinde 2016’ya göre önemli bir değişiklik olmadı. Yine ilk sırada Avusturya’nın başkenti Viyana yer alırken, ikinci sırayı İsviçre’den Zürih, üçüncü sırayı da Yeni Zelanda’dan Auckland aldı.

Mercer'a göre, Viyana her köşe başındaki marketleri, parkları, bisiklet yolları, büyüleyici mimariye sahip sokakları ve her yerdeki yeşil alanları nedeniyle ilk sırada yer aldı. Viyana son altı yıl Mercer'in listesinin ilk sırasında yer alıyor.

İstanbul’un 133. sırada yer aldığı araştırmada ‘en yaşanabilir kentlerin’ çoğunun Avrupa’da bulunması ve ilk 20’ye ABD’nin hiçbir kentinin girememesi dikkat çekti. İlk 10’a Almanya ve İsviçre’den ise üçer kent girdi.

Mercer’in, 231 kent içinde yaptığı araştırmada en son sırada Bağdat yer aldı. Sıralamada Paris 38., Lyon 39., Brüksel 27., Roma 57., Berlin 13., Hamburg 19., Stuttgart 26., New York 44., San Fransisco 29., Los Angeles 58., Dubai 74., St. Petersburg 176. sırada yer alan kentler oldu.

İşte dünyanın en yaşanabilir 10 kenti:

1. Viyana (Avusturya)

2. Zürih (İsviçre)

3. Auckland (Yeni Zelanda)

4. Münih (Almanya)

5. Vancouver (Kanada)

6. Dusseldorf (Almanya)

7. Frankfurt (Almanya)

8. Cenevre (İsviçre)

9. Kopenhag (Danimarka)

10. Basel (İsviçre)

10. Sidney (Avustralya)