Dünyada kadınların çalışma koşullarının en iyi olduğu ülkeler

İşgücünde kadınların yeri ve önemi konusunda en iyi ülkeler, pek çok toplumsal yaşam koşulları ölçütünde olduğu gibi yine İskandinav ülkeleri olurken, Türkiye en son sıralarda yer alıyor Economist dergisi, 8 Mart Dünya Kadın...

Dünyada kadınların çalışma koşullarının en iyi olduğu ülkeler (9 Mart 2016)

İşgücünde kadınların yeri ve önemi konusunda en iyi ülkeler, pek çok toplumsal yaşam koşulları ölçütünde olduğu gibi yine İskandinav ülkeleri olurken, Türkiye en son sıralarda yer alıyor

Economist dergisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle OECD verilerine dayanarak kadınların iş yaşamı ile ilgili bir araştırma yayınladı.

İş yaşamında kadınlara eşit davranılması ve en iyi koşulların sunulması ülkelerin kültürel gelişmişlik düzeylerini göstermesi açısından önemli bir parametre.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne üye (OECD) 34 ülke arasında, yüksek öğrenim, işgücüne katılım, çocuk bakım maliyetleri, annelik hakları, iş-okul uygulamaları ve temsil ödeme aralarında eşit düzeyde ayarlamalar gibi verilere göre değerlendirme yapıldı.

Aynı zamanda kadınların kariyer planlamalarına sağlanan kolaylıkların da göz önüne alındığı göstergede bu yıl ilk kez babalar için ücretli izin hakkı da dikkate alındı.

Araştırmaya göre, diğer pek çok toplumsal yaşam koşulları ölçütünde olduğu gibi yine İskandinav ülkeleri ilk sıralarda yer alırken, Türkiye ise en son sıralarda yer aldı.

Araştırmanın en ilgi çekici sonuçlarından biri de, Polonya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkelerindeki ücret ve çalışma koşullarının, sosyalist geçmişin bir sonucu olarak, Fransa ve Almanya gibi büyük ülkelerden daha iyi olmasıydı.

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de ise kadın çalışanlara ödenen ücretler ve tanınan sosyal haklar, OECD ortalamasının bile gerisinde bulunuyor.