Dünyada Bir İlk: Yunanistan İnternet Üzerinden Bağış Toplamaya Başladı!

IMF’ye olan 1,6 milyar avroluk borcunu ödeyemeyeceğini açıklanan Yunanistan için internetten para toplanmaya başlandı. Yunanistan'ın IMF'ye yapması gereken 1.6 milyar avroluk ödemenin yapılamayacak olması üzerine, soruna "dikkat çekmek&q...

Dünyada Bir İlk: Yunanistan İnternet Üzerinden Bağış Toplamaya Başladı! (30 Haziran 2015)

IMF’ye olan 1,6 milyar avroluk borcunu ödeyemeyeceğini açıklanan Yunanistan için internetten para toplanmaya başlandı.

Yunanistan'ın IMF'ye yapması gereken 1.6 milyar avroluk ödemenin yapılamayacak olması üzerine, soruna "dikkat çekmek" ve para toplanırsa da borcu ödemek isteyen bir kişi indiegogo.com üzerinden para toplamaya başladı.

Haber yayına hazırlandığı sırada, 10 bin kişinin 150 bin avronun üzerinde bağışta bulunduğu görülürken, 3 avro ve üzeri bağış yapanlara Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras kartpostalı, 6 avro üzerine Yunanistan peyniri ve zeytin salatası, 10 avro üzerineyse bir şişe uzo veriliyor.

Daha yüksek paralara şarap ve Yunanistan tatili gibi hediyeler de verileceği söylenirken, tüm paranın Yunan halkına gideceği iddia ediliyor.

‘Temerrüde’ düşüyor

Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, bugün IMF’ye ödeme yapılmayacağını açıkladı. Yunanistan’a borçları ödemesi için verilen son tarih bugün TSİ akşam 20.00’de doluyor.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF, Yunanistan’ın borç kriziyle ilgili bir yol haritası oluşturdu. Bu çerçevede Yunanistan’ın, 1,6 milyar Euro değerindeki ödemeyi yapmaması halinde IMF, sürenin dolmasından iki saat sonra ödemenin yapılmadığını resmen ilan edecek. Ancak Yunanistan’ın temerrüde düştüğü açıklanmayacak.