İran’da sosyal medya fenomenlerine ‘tesettür’ operasyonu

İran dünyayı bir kez daha şaşırttı İran'da sosyal medya üzerinden tesettürsüz modellik yapan 8 kadın "fesadı yaymak" gerekçesiyle gözaltına alındı. İran Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Suçlar Araştırma Merkezi ...

İran’da sosyal medya fenomenlerine ‘tesettür’ operasyonu (18 Mayıs 2016)

İran dünyayı bir kez daha şaşırttı

İran'da sosyal medya üzerinden tesettürsüz modellik yapan 8 kadın "fesadı yaymak" gerekçesiyle gözaltına alındı.

İran Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Suçlar Araştırma Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, sosyal medya üzerinden modellik yapan 8 kişi "Örümcek 2" adı verilen bir operasyon kapsamında "fesadı yaymak" gerekçesiyle gözaltına alındı.

Açıklamada, operasyonun ülkede bir çok ailenin şikayeti üzerine başlatıldığı ve iki yıldır gizli bir şekilde yürütüldüğü belirtildi. Operasyon kapsamında 8 kişinin gözaltına alınmasının yanı sıra, 21 kişi hakkında da dava açıldığı bildirildi.

Instagram’a yasak yok!

İran’da Facebook, Twitter gibi yaygın sosyal ağlara erişim yasağı bulunurken, fotoğraf ve kısa videoların yayınlandığı popüler görsel paylaşım ağı Instagram’a ise bir kısıntı bulunmuyor. Gözaltına alınan kadınların fotoğrafları da genellikle Instagram’da paylaşılmış.

Cumhurbaşkanı aktif olarak kullanıyor ama halka yasak!

İran’ın reformcu devlet başkanı Hasan Ruhani Instagram da dahil sosyal medyayı yaygın olarak kullanıyor.

Ruhani’nin 2013 yılı sonunda Instagram’da paylaştığı, başında beyzbol şapkası, üzerinde eşofmanlar, ayağında spor ayakkabıları ile hafta sonu yaptığı treking görüntüleri tüm dünyada ilgi çekmişti.

İki yıl önce de Twitter CEO’su Dick Costolo, ülkesinde yasak olmasına karşın Twitter’ı aktif biçimde kullanan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile dalga geçmiş ve İran halkının ne zaman Twitter’a girebileceğini sormuştu.