Dünya Bunu Konuşuyor! Yunanistan’ı İnternetteki Kitlesel Fonlama Kurtarabilir mi?

“Her Avrupalı 3 Euro verse…” Yunanistan'ın IMF'ye yapması gereken 1.6 milyar Euro’luk ödemenin yapılamayacak olması üzerine, soruna "dikkat çekmek" ve para toplanırsa da borcu ödemek için dün açılan bağış h...

Dünya Bunu Konuşuyor! Yunanistan’ı İnternetteki Kitlesel Fonlama Kurtarabilir mi? (1 Temmuz 2015)

“Her Avrupalı 3 Euro verse…”

Yunanistan'ın IMF'ye yapması gereken 1.6 milyar Euro’luk ödemenin yapılamayacak olması üzerine, soruna "dikkat çekmek" ve para toplanırsa da borcu ödemek için dün açılan bağış hesabında 1 milyon Euro’ya yakın para toplandı.

Dünden beri Indiegogo adlı bağış sitesinde Yunanistan çok fazla konuşulmaya başlandı. Kickstarter benzeri bir site olan Indiegogo'da İngiliz yurttaşı Thom Feeney adlı bir kişi ilginç bir kampanya başlattı.

Yunanistan'ı borçlarından kurtarmak için sınırları zorlayan 1 Milyar 600 Milyon Euro bağış hedefi koyan Thom Feeney'in kampanyası son olarak 1 milyon Euro’ya yaklaştı.

3 Euro ile 1 Milyon Euro arasında bağış yapılabilen kampanyaya ilginin, beklentinin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hedefteki 1 Milyar 600 Milyon Euro'ya ulaşmak zor gibi görünüyor.

Yunanistan hükümeti ile doğrudan bağlantısı olmadığı söylenen Thom Feeney, kampanya sonucunda Yunanistan kurtulursa, bağışçılara Yunanistan'da tatil gibi ödüller vaat etti.

Haber yayına hazırlandığı sırada, 55 bin kişinin 1 milyon Euro bağışta bulunduğu görülürken, 3 Euro ve üzeri bağış yapanlara Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras kartpostalı, 6 avro üzerine Yunanistan peyniri ve zeytin salatası, 10 avro üzerineyse bir şişe uzo veriliyor.

Daha yüksek paralara şarap ve Yunanistan tatili gibi hediyeler de verileceği söylenirken, tüm paranın Yunan halkına gideceği iddia ediliyor.

En çok merak edilenler, böylesine yüksek bir bağış miktarının hedeflendiği Yunanistan'ı kurtarma kampanyası başarıya ulaşacak mı? Kampanya başarıya ulaşamazsa bile, toplanan paranın nasıl değerlendirileceği, kime ya da nereye gideceği?…