Apple Music Türkiye’de Neden Kullanılamıyor?

Apple’ın mobil araçları için iOS 8.4 güncellemesiyle birlikte kullanıma sunduğu iddialı müzik servisi AppleMusic Türkiye’de çalışmıyor İşletim sistemi güncellemesinin getirdiği en önemli yenilik Apple Music isimli online müzik...

Apple Music Türkiye’de Neden Kullanılamıyor? (1 Temmuz 2015)

Apple’ın mobil araçları için iOS 8.4 güncellemesiyle birlikte kullanıma sunduğu iddialı müzik servisi AppleMusic Türkiye’de çalışmıyor

İşletim sistemi güncellemesinin getirdiği en önemli yenilik Apple Music isimli online müzik dinleme servisi. Firmanın geçtiğimiz günlerde düzenlediği WWDC etkinliğinde tanıttığı yeni servisi iOS 8.4 ile standart olarak geliyor.

Dün kullanıma sunulan iOS 8.4’te Apple Music dışında iBooks iyileştirmeleri ve hata düzenlemeleri yer alıyor. 212 MB büyüklüğündeki güncelleme iPad ya da iPhone gibi cihazların Ayarlar/Genel/ Yazılım Güncelleme bölümünden ya da iTunes yazılımı yardımı ile PC ya da Mac bilgisayarlardan yapılabiliyor.

Telif Sorun Oldu

Apple, tüm dünyada Apple Music servisini iOS 8.4 ile kullanıma sunacağını açıklamış olsa da bu servis henüz Türkiye’de kullanılamıyor. Normalde Müzik uygulamasının yerine gelmesi gereken Apple Music şimdilik Türkiye’de çalışmıyor. Servisin Türkiye’de ne zaman aktif olacağı şimdilik belli değil.

Öte yandan resmi olarak açıklanmasa da Apple Music’in Türkiye’de çalışmamasının sebebi telif haklarındaki sorunlar. Türkiye’deki sanatçıların haklarını koruyan kuruluşlarla Apple ile telif konusunda anlaşamadığı için Music servisi şimdilik kullanılamıyor. Bu sorunun ne zaman aşılacağı ise belirsizliğini koruyor.

Kaynak: Al Jazeera