Diyarbakır’da Güzellik Yarışması Krizi!

Ne çözüm süreci ne de akil insanlar; Diyarbakır’ın gündeminde bambaşka bir kriz var! Birkaç gündür gazeteler ve internetteki haber sitelerinde Diyarbakır’ın değişik yerlerinde kameralara poz veren güzel kızların fotoğrafları yer alıyor. Türkiye’nin güzellik yarışmalar...

Diyarbakır’da Güzellik Yarışması Krizi! (3 Nisan 2013)

Ne çözüm süreci ne de akil insanlar; Diyarbakır’ın gündeminde bambaşka bir kriz var!

Birkaç gündür gazeteler ve internetteki haber sitelerinde Diyarbakır’ın değişik yerlerinde kameralara poz veren güzel kızların fotoğrafları yer alıyor.

Türkiye’nin güzellik yarışmalarından sorumlu girişimcisi Süha Özgermi tarafından organize edilen ve 21 ülkeden 22 güzelin katılacağı Miss Civilization Of The World ”Dünya Medeniyetler Kraliçesi” Yarışması 7 Nisan’da Diyarbakır’da yapılacak.

“Akil güzel kızların” katılacağı yarışma, medya tarafından kamuoyuna “barış sürecinde güzellik açılımı” olarak sunuldu! Böyle bir süreçte, böyle bir organizasyonu yapmak Süha Özgermi’nin kendi “parlak fikri” midir yoksa arkasında başka yönlendirme ve destekler var mıdır bilinmez, bugüne kadar her şey iyi güzel gidiyordu.

Ancak bugün Diyarbakır’daki muhafazakar 47 sivil toplum kuruluşunun yaptıkları ortak açıklama ile işler biranda değişti. Hamit Yaz imzasıyla yapılan ortak yazılı açıklamada, Diyarbakır’da düzenlenen güzellik yarışmasına tepki gösteriliyor ve acilen iptal edilmesi isteniyordu. Eğer iptal edilmezse, 5 Nisan Cuma günü Cuma namazı çıkışında kentte organizasyonun kullandığı mekanlarda protesto gösterileri düzenleyeceklerini belirtiyorlardı.

Organizasyon sorumlusu Süha Özgermi ise yaptığı karşı açıklamada, tepkilere kulaklarını tıkadığını ve yarışmanın 7 Nisan Pazar günü önceden planlandığı gibi yapılacağını söyledi.

DTSO AÇIKLAMASI

Öte yandan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Remzi Can da yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır’da düzenlenecek güzellik yarışması organizasyonun DTSO ortaklığında gerçekleştirileceği şeklindeki basında çıkan haberlerin, organizasyon komitesinin bu konuda vermiş olduğu beyanların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Can, açıklamasında şunları kaydetti:

”Tarafımızca imzalanmış herhangi bir sözleşme olmadığı gibi tanıtım amaçlı yayınlanan bilboardlardaki oda logomuz da bilgimiz dışında kullanılmaktadır. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerçekleştirilecek olan organizasyona ne maddi ne de manevi hiçbir şekilde katkımız söz konusu değildir.”