Dikkat, Bu Geceden İtibaren Hava Değişiyor!

Türkiye bu geceden itibaren Romanya üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor. Yarın, doğu bölgelerinin doğusu dışında ülke genelinde yağış bekleniyor. Salı günü yine Balkanlar üzerinden gelecek ikinci bir dalga ile hava daha da soğuyacak. İki Bakan ...

Dikkat, Bu Geceden İtibaren Hava Değişiyor! (6 Aralık 2013)

Türkiye bu geceden itibaren Romanya üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor. Yarın, doğu bölgelerinin doğusu dışında ülke genelinde yağış bekleniyor. Salı günü yine Balkanlar üzerinden gelecek ikinci bir dalga ile hava daha da soğuyacak. İki Bakan ayrı ayrı açıklama yaptılar. Aralık ayında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına düşeceği ve Katar’a ilave doğalgaz siparişi verildiği belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, “9-15 Aralık, bütün yurtta ortalamanın biraz altında soğuk geçecek. Aralığın üçüncü haftası, sıcaklık bütün yurtta uzun yıllar ortalamasının altında seyrediyor. Aralık ayının son haftası ise batıda uzun yıllar ortalaması civarında, Doğu ve iç taraflarda ise uzun yıllar ortalamasının birkaç derece altında seyredecek” dedi.

Eroğlu, yağışların ise aralık ayının ikinci haftasında yurdun kuzey ve doğusunda uzun yıllar ortalamasının üzerinde seyredeceğini, diğer haftalarda ise ortalama civarında olacağını bildirdi.

KATAR’A DOĞALGAZ SİPARİŞİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, soğuk geçmesi beklenilen Aralık, Ocak ve Şubat ayındaki doğal gaz ihtiyacının karşılanabilmesi için Katar’dan 350 milyon dolarlık ek doğal gaz alınacağını açıkladı.

Bu gece saatlerinden itibaren Türkiye’nin kuzeybatı kesimlerinin Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, yarın doğu bölgelerinin doğusu dışında ülke genelinde yağış bekleniyor.

07.12.2013 Cumartesi doğu bölgelerimizin doğusu dışında ülke genelinde yağış bekleniyor. Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce ve Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde yoğun kar, Hatay kıyı kesimlerinde kuvvetli sağanak şeklinde görülecek yağışların; Ege ve Akdeniz kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Karadeniz’de kuzeybatı (Karayel), Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) zaman zaman kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

08.12.2013 Pazar Yağışların kuzey, iç ve doğu kesimlerde kar, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak şeklinde devam edeceği, soğuk havanın ülke genelinde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor. Kar yağışının; Zonguldak, Bartın, Kastamonu’nun kıyı ilçeleri, Rize, Artvin çevreleri ile Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari ve Van’ın güneyinde yoğun olması bekleniyor. Rüzgarın; Karadeniz’de kuzeybatı (Karayel), Güney Ege ve Batı Akdeniz’in batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu’da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak eseceği tahmin ediliyor.

09.12.2013 Pazartesi ülke genelinde soğuk havanın etkili olmaya devam edeceği, Rize, Artvin, Sinop’un batısı, Kastamonu’nun kıyı ilçeleri, Van ve Hakkari çevrelerinde kar yağışının görüleceği tahmin ediliyor.

SALI GÜNÜNDEN İTİBAREN YENİ SOĞUK HAVA GELİYOR

Şu anki meteorolojik verilere göre; Salı günü ülkemizin kuzeybatı kesimlerinin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk hava ve kar yağışının etkisine girmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının; yarın (Cumartesi) kuzeybatı kesimlerde, Pazar günü ülke genelinde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacağı, bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta boyunca mevsim normalleri altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Soğuk hava, kar yağışı, kuzey ve batı kesimlerde beklenen fırtına, iç ve doğu bölgeler başta olmak üzere ülke genelinde etkili olacak buzlanma ve don olayının neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERE GÖRE 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ