Davutoğlu: ‘Saldırı olursa karşılık veririz’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah türbesinin korunması konusunda her türlü tedbiri aldıklarını ifade ederek, saldırı olması konusunda karşılık verileceğini açıkladı. Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan ve çevresinin kontrolü El Kaide b...

Davutoğlu: ‘Saldırı olursa karşılık veririz’ (14 Mart 2014)

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah türbesinin korunması konusunda her türlü tedbiri aldıklarını ifade ederek, saldırı olması konusunda karşılık verileceğini açıkladı.

Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan ve çevresinin kontrolü El Kaide bağlantılı IŞİD’in eline geçen Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi için alarma geçildi.

Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan ve Suriye sınırları içinde yar alan Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu bölgenin çevresi El Kaide’ye bağlı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri tarafından ele geçirildi. Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıktaki Karakozak köyü yakınlarındaki türbe çevresinde yaşanan bu gelişme üzerine Suriye sınırında konuşlu kara ve hava askeri birlikleri teyakkuz duruma geçirildi. Türbede görev yapan yaklaşık 25 askere, türbeye bir saldırı olması halinde “vur emri” verildi.

DAVUTOĞLU’NDAN AÇIKLAMA 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada “Uluslararası kurallar gereği Türkiye toprağı. Her türlü tedbiri alma hakkımız var” diye konuştu. Davutoğlu şunları söyledi: “Oraya dönük olarak ister rejimden, ister radikal gruplardan, ister başka bir yerden gelebilecek her türlü saldırı aynıyla mukabele görür ve o vatan toprağının savunması konusunda da Türkiye hiçbir tereddüt göstermeden her türlü tedbiri alır” dedi.

1921’DEN BERİ 

Bölge, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Fransız hakimiyetine geçmesine rağmen 1921 yılında Fransa ile yapılan Ankara anlaşmasına göre Süleyman Şah Türbesi, Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edilmiş ve Türk askeri tarafından korunması kararlaştırılmıştı.

Fotoğraf: Javier Manzano / AFP