Cumhuriyet Tarihinde İlk Kez Yaz Gelmeden Yolları Açıldı

Van’ın Bahçesaray ilçesini dış dünyaya bağlayan karayolunun Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu yıl Şubat ayında ulaşıma açılması ilçede bayram havası yarattı. Belediye Başkanı Hayati Orhan, emeği geçen Karayolları personeline plaket ve yemek verdi. Karayolları 11. Bölge ...

Cumhuriyet Tarihinde İlk Kez Yaz Gelmeden Yolları Açıldı (13 Mart 2013)

Van’ın Bahçesaray ilçesini dış dünyaya bağlayan karayolunun Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu yıl Şubat ayında ulaşıma açılması ilçede bayram havası yarattı. Belediye Başkanı Hayati Orhan, emeği geçen Karayolları personeline plaket ve yemek verdi.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından Van-Bahçesaray karayolunda geceli gündüzlü sürdürülen çalışmalar sonucu yol 17 Şubat 2013 günü ulaşıma açılmıştı. Yolun açılması nedeni ile Bahçesaray Belediye Başkanı Hayati Orhan, Bahçesaray Kaymakamı Orhan Aktürk, Karayolları 11. Van Bölge Müdürü Ahmet Turan Gülhaş ve karayolları çalışanların da katıldığı bir öğle yemeği verdi. Yemek sonrası bir konuşma yapan Bahçesaray Kaymakamı Orhan Aktürk, yolun eskiden 3-4 ay süreyle kapalı kaldığını söyledi. Bu yıl bölge müdürü başta olmak üzere ekiplerin yoğun çabası sonucu Van-Bahçesaray yolunu 17 Şubat 2013 tarihinde hizmete açtıklarını ifade eden Kaymakam Aktürk, “Biz bundan dolayı şükranlarımızı bildirmek üzere belediye başkanımız Hayati Orhan’ın öncülüğünde bir yemek tertipleyip davet ettik. Sağ olsunlar onlarda bu davetimize teşrif ettiler. Bunu bir teşekkür ve kaynaşma yemeği olarak düşünelim” dedi.

Karayolları 11. Van Bölge Müdürü Ahmet Turan Gülhaş ise, Van-Bahçesaray yolunun uzunluğu 110 kilometre olduğunun, ancak bu 110 kilometre yolun Çatak yol ayrımından sonraki 44 kilometrelik kesiminde kış mevsiminde yoğun karla mücadele çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Karapet Geçidi diye adlandırılan bölgede rakımın 2985’lere çıktığını ifade eden Gülhaş, “kar yağışı ve tipiden dolayı buradaki kar kalınlığı yaklaşık 10-12 metreyi bulmaktadır. Ekipler, hava şartları ve görüşün müsaade ettiği sürede 24 esasına göre çalışmalarına devam etmişlerdir. Bu mücadele esnasında da her zaman çığ tehlikesi vardır. Ancak önceki bölge müdürlerimizin özellikle 2005 yılından sonra geometrik ve fiziki standartların artırılmasına yönelik olarak yapmış oldukları yol genişletme sayesinde özellikle 44 kilometrelik bu yolda kar mücadelesi yapılabilir ve açılabilir bir duruma gelmiştir. Bunun meyvelerini de bu kış aldık” dedi.

İHA