Çinli Kaynaklar Kayıp Malezya Uçağının İran’da Olduğu Öne Sürdüler

Çin sosyal medyasında, kayıp Malezya uçağının İran’a kaçırıldığı ve bir havaalanında bekletildiği iddia edildi. 10 gündür kayıp olan ve akıbeti hakkında en ufak bir ize ulaşılamayan Malezya Havayolları’na ait uçağın İran’da olduğu iddia ediliyor. Çin’in sosy...

Çinli Kaynaklar Kayıp Malezya Uçağının İran’da Olduğu Öne Sürdüler (17 Mart 2014)

Çin sosyal medyasında, kayıp Malezya uçağının İran’a kaçırıldığı ve bir havaalanında bekletildiği iddia edildi.

10 gündür kayıp olan ve akıbeti hakkında en ufak bir ize ulaşılamayan Malezya Havayolları’na ait uçağın İran’da olduğu iddia ediliyor.
Çin’in sosyal medyasındaki yorumlar, söz konusu uçağın İran’da olabileceği üzerinde birleşti. Çin’in Twetter’i olarak bilinen Weibo’da en fazla yorumlanan konulardan biri kayıp Malezya uçağı olmaya devam ediyor. Uçaktan haber alınamaması ve Malezya Başbakanı Necib Razak’ın uçağın kaçırıldığı yönündeki açıklamaları üzerine Çin’in sosyal medyasında değişik yorumlar yapılmaya davam ediliyor.

Çinli kullanıcılar, kayıp uçak ile ilgili birbirinden ilginç iddialar ortaya atıyor. Bunlardan en fazla destek göreni ise uçağın İran’a kaçırıldığı ve İran’daki bir havaalanında bekletildiği yönünde.

Çinli sosyal medya kullanıcıları, kayıp uçağın Hint Okyanusu üzerinde düşmüş olabileceği ihtimalini çok düşük görüyor. Bunun sebebi de 10 gün süren tarihin en büyük ve en teknolojik araştırmalarına rağmen uçağın enkazına hala ulaşılamamış olması.

Çin sosyal medyasında uçağın kaçırılma ihtimali olarak 3 ülke gösteriliyor. Bunlar ise Afganistan, Pakistan ve İran olarak sıralandı.

Sosyal medyadaki yorumlarında, Çin ve Pakistan ilişkilerinden dolayı uçağın bu ülkede bulunamayacağını, bunun yanı sıra Pakistan’ın Sünni olmasının da bunda bir etken olacağını düşünülüyor.

Afganistan konusunda ise ülkede yaşanan karışıklık ve ABD askerlerinin halen tamamen ülkeden ayrılmamasından ötürü böyle bir ihtimalin zor olacağına inanılıyor.

Ancak İran konusunda ise Weibo kullanıcıları hemfikir olmuş durumda. Hatta bu konuda Çinliler üç dört sebep ortaya atıyor. Bunların en ilginç olanı ise, İran’ın Şii mezhebinden olması ve ‘’şeriat’’ ile yönetilmesi, özellikle uçağın Zahari Ahmet Şah isimli pilotunun Şii mezhebine ait Malezya ana muhalefet partisi destekçisi olmasının uçağın İran’a kaçırıldığı iddialarını güçlendirdiğine inanılıyor. Adı geçen pilot, Malezya anamuhalefet liderinin eşcinsel eylemde bulunduğu için tutuklanmasına tepki olarak da ‘’demokrasi öldü’’ yazılı bir tişört giyerek, tepki göstermişti.

Öte yandan Çinliler, Malezya hükümetini ABD yönetimini dinlemekle ve her yapılan açıklamayı ABD’den gelecek olan istihbaratlara göre değiştirmesine de büyük tepki gösteriyor. Özellikle de ABD’nin kayıp uçağı arama çalışmalarına direk olarak Hint Okyanus’undan başlamasının olayın Washington yönetimi tarafından idare edildiği şeklinde yorumlanıyor.

Uçağın intihar saldırısı mağduru olduğu durumu da Çinli kullanıcılar tarafından mantıklı bulunmayan ihtimaller arasında. Çinliler intihar saldırısı yapacak birinin uçağı 5 saat daha (ABD uçak motorlarının 4-5 saat boyunca sinyal verdiğini açıklamıştı) uçurmaya ihtiyaç duymayacağını ve Pekin’e giden uçağı doğrudan Pekin’de düşürebileceklerini dile getiriyor.

Çinliler ayrıca söz konusu uçak olayının Çin’e karşı düzenlenen bir eylem olduğuna da inanmıyor.

SON AÇIKLAMA: FİDYE TALEBİ YOK

Malezyalı yetkililer, kayıp uçakla ilgili olarak bugün yaptıkları son açıklamada, uçakta herhangi bir itiş-kakış olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını söyledi. Yetkililer, pilotun intihar olasılığını da araştırdıklarını belirtti. Kuala Lumpur’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Malezyalı yetkililer, şu ana kadar kendilerinin fidye istendiğiyle ilgili bir talep gelmediğini de ifade etti.

Araştırma haritasını yayınlayacaklarını kaydeden yetkililer, ellerinde, açıklamadıkları bazı detaylar olduğunu ve bunları kontrol ettikten sonra kamuoyuna duyuracaklarını da dile getirdi.

Öte yandan kayıp uçağı arama çalışmalarına katılan ülke sayısı 26’ya çıktı.

Kayıp uçakta 154 yolcusu bulunan Çin de arama çalışmalarına artık Güney Çin Denizi’nde odaklanmayacaklarını ve Malezyalı yetkililerden gelen yeni bilgiler ışında arama planında ayarlama yapılacağını açıkladı.

Çin, Malezya Havayolları’na ait MH370 sefer sayılı kayıp yolcu uçağını arama- kurtarma çalışmalarına katılması için 11. gemiyi de bölgeye gönderdi.

Osman Erol / Pekin / CİHAN