Çapul TV 1 Yaşında

Gezi Direnişi’ni görmezden gelen ana akım medyaya alternatif olarak direnişin içerisinde kurulan Çapul TV birinci yılını Abbasağa Parkı’ndaki etkinlikte kutladı Gezi Direnişi kendi alternatif medyasını da yaratmıştı. 6 Haziran 2013 yılında kurulan ve yurttaş gazeteciliğinin...

Çapul TV 1 Yaşında (15 Haziran 2014)

Gezi Direnişi’ni görmezden gelen ana akım medyaya alternatif olarak direnişin içerisinde kurulan Çapul TV birinci yılını Abbasağa Parkı’ndaki etkinlikte kutladı

Gezi Direnişi kendi alternatif medyasını da yaratmıştı. 6 Haziran 2013 yılında kurulan ve yurttaş gazeteciliğinin en önemli örneklerinden biri sayılan Çapul TV 1 yıldır yayınına devam ediyor. Gezi direnişini çarpıtarak verenlere ya da görmezden gelenlere, penguen yayımlayanlara alternatif olarak kurulan Çapul TV direnişten edindiği deneyimle yoluna devam ediyor.

Çapul TV sokaklardan, parklardan ve direniş alanlarından kesintisiz süren yayınını bu bir yıl içinde biri İstanbul diğeri Ankara’da olmak üzere gönüllülerin katkılarıyla kurulan iki stüdyosu ve “direniş muhabirliği eğitimleri”nde buluştuğu İzmir Direniş Muhabirleri gibi yüzlerce gönüllü muhabiri ile zenginleştirdi. Gücünü yalnızca direnişçilerin gönüllü emeği ve katkılarından aldı.

İlkesel olarak reklam ve sponsor kabul etmedi. Çapul TV’yi büyüten bütün emek ve ekipmanlar gönüllü katkılarla sağlandı.

“Alternatif Medya” üzerine etkinlikler ve eğitim çalışmaları düzenleyebilmek ve katkılar için hesap verilebilir bir kanal oluşturmak için Alternatif Medya Derneği’ni kurdu.

1. Yılında ‘Çapulcu Meydanı’nda

Çapul TV kuruluşunun 1. yıldönümünü, Gezi Direnişi’nin ilk ve önemli forumlarından birine ev sahipliği yapan ve yine geçen yıl ilk ‘çapulcu Meydanı’ programının yapıldığı Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda düzenlediği bir etkinlikle kutladı.

Etkinlik, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri ve Taksim Dayanışması’ndan Ali Çerkezoğlu, Av. Arzu Becerik ve DİSK temsilcisinin konuşmaları ile başladı. Daha sonra sahneye, Gezi Direnişi’nde öldürülen Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş geldi. Ayvalıtaş, “Bir oğul kaybettim, bin oğul, bin bacı kazandım dedi.”

Forum’dan sonra sahne alan Baba Zula ve Grup Maske konuklara güzel bir müzik ziyafeti çektiler.

Çapul TV’nin Bir Yılı

Gezi Parkı’nda (6-15 Haziran) 10 gün boyunca ustream üzerinden yaptığı yayın, yalnızca internet üzerinden 1,5 milyon kişiye ulaştı.

Gezi Parkı’nın boşaltıldığı 15 Haziran akşamı, uzun süre gaz altında yayın yapıp, parkı en son tek eden direnişçiler Çapul TV muhabirleriydi.

8 televizyon kanalı (Halk TV, Hayat TV, İMC TV, TV 10, Ulusal Kanal, Kanal artı 1, Besta Nuçe) Çapul TV yayınlarını kendi ekranlarına taşıdı.

145 bin Twitter, 20 bin Facebook takipçisine ulaştı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin dayanışma ödülüne layık görüldü.

“Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” diyenlerin mücadelesi 1 yıldır Çapul TV’yi hiç boşa düşürmedi. Bu mücadele sürdükçe Çapul TV de yola devam edecek.

Mehmet Ayvalıtaş’ın Babası Ali Ayvalıtaş

Baba Zula

Grup Maske