Çalışanlar Türkiye’nin En İyi İşverenlerini Seçtiler

Great Place to Work® Enstitüsü, 2015 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesini açıkladı Türkiye’de 3’üncü kez açıklanan listede çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kült&uu...

Çalışanlar Türkiye’nin En İyi İşverenlerini Seçtiler (7 Mayıs 2015)

Great Place to Work® Enstitüsü, 2015 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesini açıkladı

Türkiye’de 3’üncü kez açıklanan listede çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 25 şirket yer alıyor.

Listenin birinci sırasında Microsoft yer aldı. 2’inci sıraya ise listedeki tek lokal şirket olan BursaGaz yerleşti. Istanbul Edition Hotel turizm sektöründen, Toyota ise Otomotiv’den listeye giren tek firma oldu.

Sahibinden.com ve Gitti Gidiyor’un listede olması Türkiye’de bilişim ve e-ticaret sektörünün gelişimi açısından önemli olarak yorumlandı. 3 yıldır listede yer alan AXA Sigorta, bu yıl kendi kategorisinde birinci oldu ve aynı zamanda Finans’ın En İyi İşvereni seçildi.

Perakende devi H&M, Doğuş Holding ve Vodafone da, listede yer alan diğer firmalardan. Şirketlerin ciro ya da ekonomik başarıları üzerinden değil, çalışanlarının mevcut kurum kültürleri hakkındaki düşünceleri ve İK uygulamalarının bütünü üzerinden değerlendirildiği listede, Türkiye’deki çalışanlarda gurur algısının üst düzeyde olduğu belirlendi.

Değerlendirme kriterleri içerisinde şirketlerin en zayıf olduğu konu ise, dünya genelindeki sonuçlarla benzer şekilde, ‘hakkaniyet’ oldu. Great Place to Work Türkiye, bu yılki çalışmasıyla, son 3 yılda toplam 100 binden fazla çalışanı temsil etti.

Great Place to Work® Enstitüsü 2015 Türkiye’nin En İyi İşverenler listesine giren şirketler düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Toplam 80 firmanın analiz edildiği araştırmada 25 şirket ödüle layık görüldü. Türkiye’de 3’üncü kez açıklanan listede ödüller bu yıl, çalışan sayısına göre 50 – 500, 500 – 2000, 2000+ ve 20-50 şeklinde 4 kategoride verildi. Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında, dünyadaki trendlerle paralel olarak bilişim, internet ve telekomünikasyon şirketleri göze çarpıyor.

Microsoft Ödülleri Topladı

50-500 kategorisinin birinci sırasında Microsoft bulunuyor. Türkiye’de hayata geçirdiği, lise çağındaki kızları teknoloji ile buluşturan, “Digigirls” isimli 1 günlük program Microsoft’un öne çıkan uygulamaları arasında gösteriliyor. Microsoft aynı zamanda hem “Diversity” alanında özel ödüle layık görüldü hem de “IT’nin En İyisi” seçildi.

BursaGaz 3 Yıldır Listede ve Listedeki Tek Lokal Firma

Son 3 yıldır peş peşe listede yer alan ve ilk yılında Avrupa’nın En İyi İşverenleri Listesine de 49’uncu sıradan giren BursaGaz, Türkiye’nin En İyi İşverenlerinde bu yıl 2’inci sırada. BursaGaz, En İyi İşverenler listelerinde, İstanbul dışında yer alan tek lokal firma olarak öne çıkıyor.

2 Kez Üst Üste Listede: İstanbul Edition Hotel

Geçtiğimiz yıl 6’ıncı sırada yer alan İstanbul Edition Hotel, bu yıl 5’inci sıraya yükseldi. İstanbul Edition Hotel’in, çalışan memnuniyetinin genellikle düşük olduğu turizm sektöründe 2 yıl üst üste en iyi işveren seçilmesi dikkat çekti.

E-Ticarette Ik’nın Başarılı İsimleri Sahibinden.Com Ve Gitti Gidiyor İlk Kez Listede

Sahibinden.com ve Gitti Gidiyor’un listede olması da Türkiye’deki bilişim ve e-ticaret sektörünün gelişimi açısından önemli. Listeye 11’inci sıradan giren sahibinden.com bu yıl çalışanlarına sınırsız yüz yüze ya da telefonda psikolojik destek ve aile danışmanlığı hizmeti sunan ‘Hayat Sana Güzel – kaliteli yaşam paketi’ ile fark yaratmayı başardı. Listenin 17’inci sırasındaki Gitti Gidiyor ise çalışanların birbirlerine takdir ve teşekkürlerini sundukları ‘You made my day kartları’ ile dikkat çekti.

H&M Listeye İlk Kez Giriş Yaptı; Axa Sigorta Finans’ın En İyisi Oldu

Geçtiğimiz yıl 500+ kategorisinden listeye giren AXA Sigorta ve Ericsson Türkiye, bu yıl 500-2000 kategorisinde ilk sıralara yerleştiler. 3 yıldır listede yer alan AXA Sigorta, bu yıl kendi kategorisinde birinci oldu ve aynı zaman da Finans’ın En İyi İşvereni seçildi. Bu kategorideki sürpriz isim ise, 2010 yılında Türkiye pazarına giren perakende devi H&M oldu.

Otomotivin Tek Temsilcisi Toyota, İş Güvenliğinde de En İyi

Toyota Pazarlama listede otomotiv sektörünün tek temsilcisi oldu. Toyota aynı zamanda İş Sağlığı ve İş Güvenliği alanında özel ödüle layık görüldü.

Doğuş ve Vodafone da Listede

Listeye ilk kez giren Doğuş Holding, 9’uncu sırada yer aldı. 2000 ve üzeri çalışan sayısına sahip şirketler kategorisinin birincisi ise Vodafone olarak belirlendi. Vodafone Farklı Kuşakların İşbirliği alanındaki özel ödülün de sahibi oldu.

Özel ödüle layık görülen diğer firmalar ise, Yaşam Boyu Öğrenme alanında Hilti, Fırsat Eşitliği/ Kadınların Desteklenmesi alanında SAP ve İş-Yaşam Dengesi alanında Daiichi Sankyo oldu.

Cirolar Değil, Kurum Kültürü Değerlendirildi

Araştırmaya katılan şirketler Great Place to Work®’ün 25 yılı aşkın süredir tüm dünyada yaptığı şekilde, ciro ya da ekonomik başarıları üzerinden değil, çalışanlarının mevcut kurum kültürleri hakkındaki düşünceleri ve İK uygulamalarının bütünü analiz edilerek değerlendirildi. Çalışanlarla yapılan Trust Index© anketinde şirketlerdeki ‘güven’ algısı ‘güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu’ kriterlerine göre ölçüldü.

Türkiye’de Gurur Boyutu Üst Düzeyde

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Great Place to Work® Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Türkiye’deki sonuçlarda çalışanların %80 oranıyla en çok gurur alanında tatmin olduklarını görüyoruz. Markanın algısı dışarıdan iyi ise çalışanlar da burada çalışmaktan gurur duyuyor. Ürünlerden, hizmetlerden toplum mutlu ise bunun bir parçası olarak kendisini o zincirin bir halkası olarak görüyor ve uzun süre de kopmayı düşünmüyor. Orada çalıştığını herkese söylemek istiyor ve bununla övünüyor. Çalışanların % 92’si şirketlerinde bir fark yarattığını hissediyor.

Hakkaniyet Algısı Tüm Dünyadaki Gibi Bizde de Zayıf

Öte yandan en düşük puanların %68 ile hakkaniyet alanında olduğu görülüyor. Hakkaniyet, dünyanın geri kalanında da olduğu gibi genel bakışta en tartışmalı ve sıkıntılı değerimiz. Bu alanda, çalışanlara cinsel yönelim, etnik köken ve engellerinden bağımsız olarak hakkaniyetli davranıldığına yönelik %90’lara çıkan olumlu bir tablo varken, şirket kazancının paylaşılması, terfiler ve hakkaniyetli ücretlendirme ile ilgili sorularda puanların %40’lara kadar düştüğü görülüyor.

Araştırmada, güvenilirlik alanındaki en düşük puan %65 ile “Yöneticiler sözlerini tutarlar”, saygı alanında en düşük olumlu yanıtı alan soru ise %61 ile “İşyerine mahsus ve eşsiz sosyal haklarımız var” oldu” dedi.

Türkiye’de Şimdiye Dek 100 Binden Fazla Çalışan Temsil Edildi

Great Place to Work®’ün 53 ülkede 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanın dahil edildiği analizler, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı ve prestijli araştırma olarak öne çıkıyor. Şirketler için bu listelerde yer almak, işveren markasının duyurulması ve güçlendirilmesi adına önem taşıyor. Bu analizlere Türkiye’den şimdiye dek 200’e yakın şirket katıldı ve toplam 100 binden fazla çalışan temsil edildi.

2015 TÜRKİYE’NİN EN İYİ İŞVERENLERİ LİSTESİ

50 – 500 Çalışan Kategorisi

1. Microsoft

2. BursaGaz

3. Hilti

4. EMC

5. The Istanbul Edition Hotel

6. SAP Türkiye

7. Daiichi Sankyo

8. JTİ Pazarlama

9. Doğuş Holding

10. Abbvie

11. Sahibinden.com

12. Turkasset Varlık Yönetimi

13. Toyota Pazarlama

14. GE Aviation

15. Socar Enerji A.Ş

16. VDF Finansman (Volkswagen Doğuş Tüketici finansmanı )

17. Gitti Gidiyor

18. GE Healthcare HQ

 

500 – 2000 Çalışan Kategorisi

1. AXA Sigorta

2. Ericsson Türkiye

3. H&M

 

+2000 Çalışan Kategorisi

1. Vodafone

2. Turkcell Global Bilgi Çağrı merkezi

 

Best Small Workplaces Kategorisi 20 – 50

1. GE Energy Management

2. Vektör Barkod ve Bilgi Teknolojileri

 

Özel Ödüller

Microsoft – Diversity

Hilti – Yaşam Boyu Öğrenme

SAP – Fırsat Eşitliği/ Kadınların Desteklenmesi

Daiichi Sankyo – İş-Yaşam Dengesi

Toyota Pazarlama – İş Sağlığı ve İş Güvenliği

Vodafone – Farklı Kuşakların İşbirliği

 

IT’nin En İyi İşvereni

Microsoft

 

Finans’ın En İyi İşvereni

AXA Sigorta