Çağ Atlayan Türkiye’nin Turizm Merkezi’nde Susuzluktan Kırılan Bir Köy

Antalya’nın Gazipaşa ilçesine bağlı Küçüklü Köyü’nde şebeke suyu olmadığı için çocuklar bidonlarla okula içme suyu taşıyor. Haftada bir kez banyo yaptıklarını belirten köylüler, cenazelerini yıkamak için dahi su bulamamaktan şikayetçi. Antalya’nın Gazipaş...

Çağ Atlayan Türkiye’nin Turizm Merkezi’nde Susuzluktan Kırılan Bir Köy (17 Ekim 2013)

Antalya’nın Gazipaşa ilçesine bağlı Küçüklü Köyü’nde şebeke suyu olmadığı için çocuklar bidonlarla okula içme suyu taşıyor. Haftada bir kez banyo yaptıklarını belirten köylüler, cenazelerini yıkamak için dahi su bulamamaktan şikayetçi.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesine bağlı Küçüklü köyünde susuzluk çeken vatandaşlar eşek sırtında su taşıyor. Cenazelerini yıkamak, abdest almak için bile su bulmakta zorlanan köy halkı seslerini duyurmaya çalışıyor.Köy çocukları okula giderken yanlarında içecekleri suyu taşımak zorunda kalırken, kişisel temizliklerini depoya konan suyla yapıyor.

Bidonla okula su taşıyorlar

Köy ilkokuluna giden Hamza Baysal isimli öğrenci, okulda su olmadığı için içme sularını evlerinden getirdiklerini söyleyerek, “Okula yürüyerek geliyoruz. Su çok ağır. Bazen köpek kovalıyor bizi. Suyumuzu unuttuğumuz zamanlarda susuz kalıyoruz. Biz okulumuza su istiyoruz” dedi. Derya Aykal ve Gürkan Doğan da, su olmadığı için sıkıntı yaşadıklarını belirterek, yardım beklediklerini söyledi.

Artık bıktık

Öğrenci velisi Ayşe Baysal, çocuklarını okula hazırlarken her gün sabah çantalarına su bidonu koymak zorunda olduklarını belirtti. Su ihtiyaçlarını taşıma suyla giderdiklerini dile getiren Baysal, “Evimizde makine yok. Her işimizi el yordamıyla yapıyoruz. Kendimizi bildik bileli bu böyle. Bıktık artık” diye konuştu.

Eşekle su taşıyoruz

Köyün su şebekesinden su akmadığı için kaynak suyundan içme sularını giderdiklerini anlatan Dursun Balcı da sözlerini şöyle sürdürdü: “5 litrelik bir su bidonunu doldurmak için 15 dakika bekliyoruz. Suyu bidonlara doldurduktan sonra sırtlanıp evimize götürüyoruz. Köyümüzde suyu hiç görmedik. Yetkililere bir türlü sesimizi duyuramadık.”

69 yaşındaki Hasan Koral adlı köylü ise ameliyat olduğunu ve bu halde su taşımak zorunda kaldığını belirtti. Eşşek sırtında su taşıdıklarını belirten Koral, tek isteklerinin su olduğunu söyledi.

Cenazemizi yıkayamadık

Bir diğer köy sakini Mustafa Yalçın da, önceki gün köyde bir cenaze olduğunu, bunu yıkamak için su bulmakta zorlandıklarını söyledi. Taşıma suyla güçlükle cenazelerini yıkadıklarını dile getiren Yalçın, sözlerine şöyle devam etti: “Sabahları yüzümüzü yıkayacak su bulamıyoruz. Köyün içinden su geçiyor ama ne hikmetse bize verilmedi. Komşumuzun suyu var. Ondan müsaade alıp dolduruyoruz suyumuzu.”

Haftada bir yıkanıyoruz

Reyhan Yalçın adlı köy sakini ise şöyle konuştu: “23 yıl önce bu köye gelin geldim. Bu köyde hiç su görmedim. Ben 5-6 çocuk büyüttüm bu yolla. Biz komşudan rica ederek su alıyoruz. Onun da ekmek teknesi. Suyu kullandığımız için tarlası susuz kalıyor. Sırtımızda su taşımaktan bıktık. Tarlada çalışıyoruz. Eve terlemiş ve kirlenmiş halde geliyoruz ancak su bulursak duş alabiliyoruz. Haftada bir duş alıyoruz.”

Bürokrasiye takıldık

Küçüklü Köyü Muhtarı Mustafa Oğuz, köyde 190 hane ve bin 700 nüfus olduğunu belirterek bu zamanda yaşadıkları bu sıkıntıya isyan etti. Köy halkının 1,5 kilometre uzaklıktan merkep sırtında su çektiğini ifade eden Oğuz şunları söyledi: “Köy 450 yıl önce kurulmuş. Su bizim köyde hiç olmadı. Biz kendimizi bildik bileli köyümüzde su yok. Su şebekesi 2000 yılında yapıldı ama su bulunmadı.2011 yılında Gazipaşa Belediyesi’nin destekleriyle Sugözü içme suyundan su tahsis ettirdik. Suyu bulduk ama bürokrasiye takıldık. 860 bin lira bir proje bedeli olduğu söylendi. Proje olduğu, programa alındığı halde yaptıramadık. Bürokrasiye takıldık. Okul çocukları evden su şişesiyle gidiyor okula. Sağlık başlı başına problem. Gittiğimiz her yerden ‘yapacağız’ diyorlar ama yapılmıyor. Bir yerde bir yanlışlık var ama bilmiyorum. Köyümüzde çamaşır makinesi yok. Eski düzen ateş yakılıp su ısıtılıyor. Bu şekilde elini yıkıyorsun, duş alıyorsun. Susuz köy kalmayacak deniyor ama biz burada bunu yaptıramıyoruz. Siyasiler bu işi yapmayacak. Bunu Başbakana duyurmamız lazım. Tarım suyu yok köyümüzde.” (DHA – Erdem Köse / Gazipaşa / Antalya)

İl Özel İdaresi’nden Jet Yanıt!

Antalya’nın Gazipaşa ilçesine bağlı Küçüklü köyünde yaşanan su sorununun ardından Antalya İl Özel İdaresi’nden yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, Küçüklü köyünün içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere 2000 yılında içme suyu tesisi ve beraberinde 1 tane 75, 2 tanesi 50 tonluk, 3 adet içme suyu deposunun yapıldığı belirtilerek, bu tesislerin köy muhtarlığına teslim edildiği ifade edildi. Köy muhtarlığının elektrik maliyeti nedeniyle mevcut içme suyu tesisini kullanmadığı kaydedilen açıklamada, “Diğer taraftan yine idaremizce Küçüklü köyü ve 4 mahallesinin içme suyuna yönelik yeni bir proje hazırlanmış. Bu proje ile 23 kilometre mesafeden Şahinler köyü sınırları içerisinde bulunan Sıtma Su kaynağının Gazipaşa Belediyesi’ne ait su gözünden 2,5 lt/sn miktarında içme suyu tahsis edilmiştir. Dolayısıyla İdaremizce yapılması gerekenler yapılmış olup, proje bedeli olan 900 bin lira, İl Genel Meclisi tarafından yeterli ödenek tahsis edilemediği için projenin yapılması mümkün olmamıştır” denildi.