Büyük Kriz Kapıda!

Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF’nin, Güney Kıbrıs’ın ekonomik krizden kurtarılması için 10 milyar Euro’luk destek paketine karşılık bankalardaki mevduatlardan vergi alınması yönündeki kararı üzerine, halkın bankalara hücum etmesinden endişe eden Rum hükümeti...

Büyük Kriz Kapıda! (18 Mart 2013)

Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF’nin, Güney Kıbrıs’ın ekonomik krizden kurtarılması için 10 milyar Euro’luk destek paketine karşılık bankalardaki mevduatlardan vergi alınması yönündeki kararı üzerine, halkın bankalara hücum etmesinden endişe eden Rum hükümeti, önlem olarak bugün ve yarın bankaları kapattı.

Kararın duyulmasının ardından Rumlar hafta sonu olmasına rağmen bankalara hücum etmişti. ATM’ler önünde de kuyruklar oluşmuş, makinelerde nakit para kalmamıştı.

Paniği frenlemeye çalışan hükümet bugün resmi tatil nedeniyle kapalı olacak bankaların yarın da açılmamasını kararlaştırdı. Halkın mevduatlarını çekme olasılığına karşılık bankaların sonraki günlerde de kapalı kalabileceği belirtiliyor.

Güney Kıbrıs Rum kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün akşam televizyonlardan canlı yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, kabul ettiği anlaşmayı 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile kıyasladı ve “74’ten sonraki en sancılı günlerden geçiyoruz” dedi.

Güney Kıbrıs Parlamentosu bugün zor durumdaki bankalarının kurtarılması için AB tarafından önerilen yardım paketini oylayacak.

Öte yandan TD Securities Inc.’in Asya-Pasifik araştırmaları müdürü Anette Beacher, Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki mevduat vergisinin euro’nun fiili olarak dağıldığını ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Avrupa’da Endişeli Bekleyiş

Uluslararası piyasalar, G. Kıbrıs’ta tasarruflara getirilen verginin kriz endişelerini güçlendirmesi ile haftaya sıkıntılı başladı.

Euro, Güney Kıbrıs’ta banka mevduatlarına daha önce görülmedik bir vergi getirilmesinin, Avrupa’nın yeniden krize düşebileceği tehdidini ön plana çıkarmasının ardından, bu yılın en düşük seviyesine inerken, hisse senetleri ve emtia grubu hızlı düşüşler gösterdi. Almanya’nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi eksiye düşerken, İspanya ve İtalya tahvillerinin faizlerinde hızlı yükselişler görüldü.

İMKB de etkilendi

Güney Kıbrıs yardımının negatif etkileri İMKB’yi de düşürdü.

İMKB’de XU100 hisse senetleri ortalama yüzde 0,98 oranında değer kaybederken, bankacılık endeksi yüzde 1,17, holding endeksi ise yüzde 0,83 oranında düşüş kaydetti.

Analistler, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde mevduatlardan vergi alınacak olmasının Euro Bölgesi’nde yarattığı belirsizliğin küresel piyasaların negatif seyretmesine neden olduğunu belirtiyor.

KKTC’de Alarm!

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, Rum kesiminde alınan yeni tedbirler ile Rum halkının şoka girdiğini ve çok ciddi tedbir almak zorunda bırakıldıklarını söyledi. Maliye Bakanı Tatar, yaptığı açıklamada, güneydeki banka hesaplarından kesilecek paranın KKTC bütçesinin 4 katı olduğunu söyledi ve çok sayıda İngiliz’in, KKTC’ye mevduat aktarmak istediğini anlattı.

(Ajanslar)