Bir Tweet’e Beş Yıl Hapis

‘Tehdit’ suçunu tutuklama kapsamına sokan yeni güvenlik paketi ile sosyal medya üzerinden yapılan eleştirilerin de ‘tehdit’ sayılarak, tutuklamalara imkan tanınacağı yorumları yapılıyor. Türkiye’de 10 milyonun üzerinde Twitter kullanıcısı bulunuyor. Hakimler ve Savcı...

Bir Tweet’e Beş Yıl Hapis (17 Ekim 2014)

‘Tehdit’ suçunu tutuklama kapsamına sokan yeni güvenlik paketi ile sosyal medya üzerinden yapılan eleştirilerin de ‘tehdit’ sayılarak, tutuklamalara imkan tanınacağı yorumları yapılıyor.

Türkiye’de 10 milyonun üzerinde Twitter kullanıcısı bulunuyor.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nda değişiklik yapan teklife eklenerek önceki gün Meclis’e sunulan güvenlik paketi ile ilgili tartışmalar sürerken, sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar nedeniyle tutuklamaların da önünün açıldığı konuşuluyor.

Hükümet güvenlik paketinde “tehdit” suçunda ceza üst sınırını 2 yıla çıkarıyor. Mevcut mevzuatta ise, tutuklama kararları ancak üst sınırı iki yıl ve üzerinde olan suçlarda uygulanıyor. Bu durumda “tehdit” suçu tutuklama kapsamına alınmış oluyor. Pakette ayrıca kamu görevlisine “tehdit” için de 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Bu düzenlemeler, “tehdit” suçunun sosyal medya üzerinden yapılan eleştirileri de kapsayabileceği endişe ve eleştirilerine yol açtı.

Taraf gazetesi de dün sürmanşetinden bu konuya yer vererek, cumhurbaşkanı, başbakan veya bakanları ya da güvenlik kuvvetlerini Twitter gibi mecralardan eleştirmenin tutuklama ile sonuçlanabileceğine dikkat çekti.

Başbakan Başdanışmanı Ertan Aydın ise iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.