Bir Hoşgörü İnsanı Toktamış Ateş’in Ardından

Birand’la ortak noktaları, her zaman güler yüzlü, içten ve hoşgörülü olmalarıydı Daha Mehmet Ali Birand’ın vefatını içimize sindirememişken, güne başka bir acı haberle daha uyandık. Akademisyen ve gazeteci, Prof. Dr. Toktamış Ateş bir süredir tedavi gördüğü İstanbul ...

Bir Hoşgörü İnsanı Toktamış Ateş’in Ardından (20 Ocak 2013)

Birand’la ortak noktaları, her zaman güler yüzlü, içten ve hoşgörülü olmalarıydı

Daha Mehmet Ali Birand’ın vefatını içimize sindirememişken, güne başka bir acı haberle daha uyandık. Akademisyen ve gazeteci, Prof. Dr. Toktamış Ateş bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde organ yetmezliği nedeniyle 69 yaşında hayatını kaybetmişti.

Birand’la ortak noktaları neydi? Her zaman güler yüzlü, içten ve hoşgörülü olmaları…

Toktamış Hoca’yı belki de en iyi anlatan, yıllar önce söylediği bu sözü olabilir: “Eğer biz düşüncemizin doğru ve duygularımızın da insana yakışır yüce duygular olduğuna inanıyorsak, o insanları, farklı duygu ve düşünceleri olan insanları kazanabiliriz ama horlamadan ve suçlamadan…”

TOKTAMIŞ ATEŞ KİMDİR?

1944 yılında İstanbul’da doğan Toktamış Ateş, İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra bu bölümün Siyasal Bilimler Kürsüsü’ne asistan olarak atandı.

1982’de profesör olan Ateş, İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra değişik kurumlarda ders verdi.

İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra ders vermek için çeşitli dönemlerde ABD (Iowa) ile Almanya’da (Berlin – Münih) bulundu. Ateş son olarak kurucuları arasında yer aldığı Bilgi Üniversitesi’nde ders veriyordu.

Toktamış Ateş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı’ydı.

Kurucuları arasında yer aldığı Bilgi Üniversitesi’nde de yönetim kurulu üyesiydi.

Yayınladığı kitap sayısı 30’u geçen Ateş, 10 yılı aşkın bir süre boyunca Cumhuriyet Gazetesi’nde yazdıktan sonra, nedendir bilinmez Gülen Cemaati’ne yakınlaşmış ve siyasal iktidara yakınlığıyla bilinen Bugün gazetesinde köşe yazmaya başlamıştı.