Bilgisayar oyunu tren kazasına neden oldu

Almanya'da Şubat ayında 11 kişinin öldüğü, 85 kişinin de yaralandığı tren kazasına, o anda cep telefonunda oyun oynayan sinyalizasyon görevlisinin hatalı davranışının neden olduğu ortaya çıktı Almanya'da Şubat ayında 11 kişinin öldüğ&...

Bilgisayar oyunu tren kazasına neden oldu (13 Nisan 2016)

Almanya'da Şubat ayında 11 kişinin öldüğü, 85 kişinin de yaralandığı tren kazasına, o anda cep telefonunda oyun oynayan sinyalizasyon görevlisinin hatalı davranışının neden olduğu ortaya çıktı

Almanya'da Şubat ayında 11 kişinin öldüğü tren kazasıyla ilgili olarak trenin trafik kontrolünden sorumlu bir görevli gözaltına alındı.

Savcılar gözaltına alınan kişinin kaza sırasında oynadığı bilgisayar oyunu nedeniyle dikkatinin dağıldığından şüpheleniyor.

Savcılara göre cep telefonunda oyun oynayan kontrolör hatalı sinyal verdi ve yanlış acil durum numarasını aradı.

Alman medyası görevlinin ifadesinin de bu yönde olduğunu bildirdi.

Almanya'nın Bavyera eyaletinde Bad Aibling yakınlarında iki tren tek rayda burun buruna çarpışıp raydan çıkarak devrildi.

Kazada 11 kişi öldü, bazıları ağır 85 yolcu yaralandı.

Sinyal sistemi devre dışı

Gözaltına alınan görevli 'kasıtsız adam öldürmekten' suçlu bulunursa beş yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Her iki tren de Münih'in 60 kilometre güneydoğusundaki Bad Aibling'de çarpıştıkları sırada saatte yaklaşık 100 km hızla hareket ediyordu.

Alman medyasına konuşan soruşturma yetkililerine göre, bilgisayar oyunu ile kazanın zamanlaması 'trenlerin kesişme noktasında demiryolu trafiği yönetiminde zanlının dikkatinin dağılmış olabileceğine' işaret ediyor.

Ray hattında, 'dur' işaretini geçen trenin durması için tasarlanan otomatik bir sinyal sistemi var.

Fakat Alman medyası, doğu hattından gelen ve geciken bir trenin geçmesi için sistemin devre dışı bırakıldığını aktarıyor.

Soruşturmayı yürüten yetkililer, trenlerde veya sinyal sistemlerinde hata olmadığını söyledi.

Kazada ölenlerin yaşları 24 ila 59 arasında değişiyor.

BBC Türkçe