BBC Uçuşa Geçti!

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Türkçe Servisi bu hafta iki ‘kuşlu’ haber geçti. Editörlerden biri kesin kuşsever! Haberlerden biri beslediği kargaların hediyeler getirdiği 8 yaşındaki Amerikalı kıza diğeri de Emre Bal’ın BBC’nin Lon...

BBC Uçuşa Geçti! (27 Şubat 2015)

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Türkçe Servisi bu hafta iki ‘kuşlu’ haber geçti. Editörlerden biri kesin kuşsever!

Haberlerden biri beslediği kargaların hediyeler getirdiği 8 yaşındaki Amerikalı kıza diğeri de Emre Bal’ın BBC’nin Londra’daki merkezinde görev yapan bir şahine aitti.

BESLE KARGAYI, AL HEDİYEYİ!

Pek çok insan ev penceresinin önüne ekmek kırıntıları bırakarak kuşları besler. Ama bu sevgi ve ilgi genelde tek taraflıdır. ABD'nin Seattle eyaletinden küçük bir kız çocuğu için ise durum farklı.

Sekiz yaşındaki Gabi Mann, evinin bahçesine gelen kargalara yem atıyor. Kargalar ise bu iyiliği için Gabi'ye getirdikleri hediyelerle teşekkür ediyor.

Gabi'nin evde en çok değer verdiği şey yemek odasının hemen yanında duran kutusu.

"Kutunun içindekilere bakabilirsiniz" diyen Gabi hemen ardından bizi uyarıyor "Ama dokunmak yok!".

Kutunun içinde bir dizi küçük obje şeffaf plastik poşetlerin içine teker teker özenle yerleştirilmiş, üzerlerine de tarihler ve saatler not edilmiş.

Her bir obje özenle saklanıyor. Gabi tasniflenmiş bir plastik çantanın siyah fermuarını açıp "Her şeyi olabildiğince iyi durumda tutmaya çalışıyoruz" diyor ve bize en sevdiği objelerden birisini anlatmaya başlıyor.

'Beni ne kadar sevdiklerini gösteriyor'

Gabi'nin açtığı çantada küçük gümüş rengi bir top, siyah bir düğme, mavi bir ataş, sarı bir boncuk, yine mavi bir lego parçası var ve daha pek çok obje var.

Bu objeler, sekiz yaşındaki bir kızın bu kadar değer vermesi için biraz alışılmadık bir koleksiyon olsa da Gabi her birisini altından değerli buluyor. Çünkü her bir obje Gabi'ye kargalar tarafından hediye edilmiş.

İnci rengi bir kalbi kaldırıp bize gösteren Gabi koleksiyonun en değerli parçasının bu olduğunu söylüyor ve "Beni ne kadar çok sevdiklerini gösteriyor" diyor.

Gabi'nin kargalarla dostluğu 2011'de rastlantı sonucu başlamış. O zamanlar daha dört yaşındaymış ve yemeğini yerken yerlere de bolca döküyormuş.

Gabi'nin yere yemek dökme huyunu fark eden kargalar küçük kızı takibe almışlar.

Gabi büyüdükçe kargaların bu ilgisini ödüllendirmek istemiş ve okul dönüşünde otobüs durağından eve yürürken beslenme çantasındaki öğle yemeğinden kalanları kargalarla vermeye başlamış. Ardından küçük kardeşi de Gabi'ye eşlik etmeye başlamış.

Bir süre sonra karga her akşamüstü otobüs durağına gelip Gabi'nin yolunu gözler olmuş. Gabi de öğle yemeğinin giderek artan bir bölümünü kargalar için saklamış.

Gabi'nin annesi Lisa, kızı için hazırladığı öğle yemeklerini kargaların yemesine çok da aldırış etmiyor ve "Hayvanları sevmelerine ve paylaşımcı olmalarına seviniyorum" diyor.

Gabi ve kargalar arasında kurulan özel bağı görmeden önce kuşlara aldırış dahi etmediğini söyleyen Lisa, "Benim için de büyük bir dönüşüm oldu. Şimdi kuşlara daha farklı bir gözle bakıyorum" diye ekliyor.

Karga arkadaşlar

2013'te Gabi ve annesi Lisa kargaları besleme fikrini bir adım ileri taşımış ve her gün düzenli olarak yem bırakmaya karar vermişler.

Şimdi her sabah arka bahçelerine yaptıkları kuş banyosunu temiz suyla dolduruyorlar. Ardından kuş yemliklerine fıstık koyuyorlar. Gabi de çime avuç avuç köpek maması atıyor. Gabi ve annesi hazırlıkları yaparken kargalar da çevredeki telefon direklerinde toplanmaya başlıyor.

Bu sabah rutini benimsemelerinden bu yana kargaların hediyeleri de gelmeye başlamış.

Şimdi yemleri bitiren kargalar, boşalan tepsilerin içine parlak objeler bırakıyorlar: Küpeler, parlak taşlar, kapı menteşeler ve daha birçoğu. Hediyelerin ne zaman ortaya çıkacağı da belli olmuyormuş. Gabi, birkaç gün hiçbir şey yokken başka bir gün parlak bir objeyi buluyormuş.

Gabi'nin koleksiyonunu gördükten sonra insan kendi karga arkadaşları olsun istiyor.

BBC’NİN KADROLU ŞAHİNİ

BBC'nin Londra'daki merkezinin önünde bazı sabahlar pek çok işyerinde görülmeyen bir manzara karşılıyor çalışanları ve etraftan geçenleri:

Yakınlaştıkça daha da tehditkâr görünen bir şahin ve eğitimcisi Andy Watson.

Watson, Rentokill adlı haşare mücadele firmasının çalışanı aslında.

Şahini Theo'yla birlikte haftada bir güvercinleri kaçırmak için BBC binasına geliyor.

Theo'nun asli görevi güvercinlere buralarda bir yırtıcı gezdiğini ve hiç de güvenli bir yer olmadığını hatırlatmak.

Watson "Güvercinler binaları mahvediyorlar. Dışkılarıyla binaları kirletiyorlar ve etraftaki sokaklarda rahatsızlık yaratıyorlar." diyor.

Theo gibi vahşi bir kuşu nasıl elindeki eldivene dönmeye ikna ettiğini, nasıl eğittiğini soruyorum.

'Mesele tamamen yiyecek'

"Yiyecek için bana geri dönüyor. Tek sebep bu. Aramızda kişisel bir ilişki yok. Beni çok sevdiği için geri dönmüyor. Tamamen yiyecek için geliyor. Eldivenime inerse yiyecek alacağını, karnının doyacağını biliyor." diye yanıtlıyor.

Theo'nun her tür eti yediğini söylüyor. "Normalde tavuk veriyoruz, ama tavşan, fare, sıçan, her tür eti yiyor." diyor.

Theo'nun bazen güvercin de avladığını anlatıyor. "Yakalarsa bana geri getirmiyor tabi, bir yere konup yiyor." diye de ekliyor.

Anavatanı Amerika

Theo bir Harris Şahini. Aslında anavatanları Amerika kıtası. Meksika ve Arizona'da yaşıyorlar.

Watson "Aramızda kişisel bir ilişki yok" dese de, başka bir kuşla çalışmak istemiyor.

"Şahinleri kendimiz eğitiyoruz. Böylece huylarını da biliyoruz. Başkasının kuşunu alırsanız, nasıl davranacağını bilemezsiniz. Eğitimleri bir haftadan iki aya kadar sürebiliyor. Theo en çabuk öğrenen kuşlardan biriydi. Bir haftada öğrendi." diye anlatıyor.

Harris Şahini yavruları 300-400 sterlin (1100-1500 TL) arası fiyatlara satılıyor.

Yakalanan şahinlerin eğitimleri altı aylıkken başlıyor.

'Sonuçta vahşi bir kuş'

Watson "Kendi anne ve babaları tarafından yetiştirilmiş olmaları daha iyi. Böylece aslında bir şahin olduklarının farkına varıyorlar." diyor.

Theo'nun bazen gidip uzun süre geri dönmediği de oluyor.

"Sonuçta vahşi bir kuş. Doğası ne gerektirirse onu yapıyor. Benim verdiğim ete kıyasla daha tercih ettiği bir yiyecek bulursa gidip avlıyor ve onu yiyor ve tabii uzun süre geri gelmiyor bana. " diyor Andy Watson.