BBC Kameramanının Kutup Ayısıyla Sınavı

Kutup ayılarının beslenme alışkanlıkları ile ilgili bir belgesel çeken BBC kameramanı ile, bir anne kutup ayısının ilginç mücadelesi kameralara yansıdı. BBC için belgesel çeken İskoç kameraman Gordon Buchanan, Norveç’in Svalbard bölgesinde bir kutup ayısı ailesini gözl...

BBC Kameramanının Kutup Ayısıyla Sınavı (10 Ocak 2013)

Kutup ayılarının beslenme alışkanlıkları ile ilgili bir belgesel çeken BBC kameramanı ile, bir anne kutup ayısının ilginç mücadelesi kameralara yansıdı.

BBC için belgesel çeken İskoç kameraman Gordon Buchanan, Norveç’in Svalbard bölgesinde bir kutup ayısı ailesini gözlemlerken beklenmedik bir ziyaret yaşadı.

Kamereman Gordon Buchanan Norveç’te, sertleştirilmiş plastik cam ve çelik bir iskeletten oluşan özel bir araçla, kutup ayıları ile ilgili bir belgesel çekiyordu.

O gün de anne ve yavrulardan oluşan bir kutup ayısı ailesinin beslenmesini kaydedeceklerdi. Ayı ailesine fazlaca yaklaşan Kameraman Buchanan, 450 kiloluk anne ayının dikkatini birden üzerine çekti.

Avı unutan aç anne kutup ayısı, içinde kameramanın olduğu araca şaldırdı. Dayanıklığı artırılmış plastik camı kıramayan anne ayı farklı açılardan ısrarlı bir şekilde saldırısını sürdürdü.

Ayının Buchanan’ı ele geçirmek için çabaladığı dakikalar diğer ekip arkadaşları tarafından da görüntülendi. Yaklaşık 45 dakikalık uğraşının sonucunda pes eden kutup ayısı, aracın çelik menteşelerinin olduğu bölümdeki açıklıklardan bile saldırmayı denedi.