Balinalar Gösteri Yaptılar

Norveç'te kambur balina sürüsü balıkçı teknesi yakınında şov yaptı Norveç'in Arktik Okyanusu kıyılarında avlanan bir balıkçı teknesine yaklaşan çok sayıda balina adeta su balesine benzeyen koreografik hareketlerle gösteri ya...

Balinalar Gösteri Yaptılar (15 Kasım 2014)

Norveç'te kambur balina sürüsü balıkçı teknesi yakınında şov yaptı

Norveç'in Arktik Okyanusu kıyılarında avlanan bir balıkçı teknesine yaklaşan çok sayıda balina adeta su balesine benzeyen koreografik hareketlerle gösteri yaptılar.

Sayıları 100'leri bulan ve av için toplanan kambur balinalar topluluğu ilk kez 2010'da Tromsö yakınlarında görülmüştü.

Balinaların nefes alma seslerinin fiyortta yoğun bir biçimde duyulduğunu belirten balıkçılar, ‘Kokuları geliyor size. Kokmuş balık gibi kokuyorlar’ diyor. Balinalar yakın sularda beslenirken görülse de, bölgedeki fiyortlarda (dik uçurumlarla çevrili körfezler) karaya bu kadar yakın ve böyle kalabalık gruplar halinde nadir görülüyor.

Kambur balinalar balıkları çember içine alıp sualtına dalarak avlanıyor. Balıkçılar, "Su üstünde korkuyla zıplayan yüzlerce ringa balığı ve onları takip eden geniş ağızlar görünceye kadar balinaların nerede olduğunu bilemezsiniz" diyorlar.

Katil balinalar ve deniz kuşları da balık avına katılıyor. Ringa balıkları kışı geçirmek için fiyortlarda yer değiştirdiği için son yıllarda balinaların beslenme bölgesi de değişmiş olabilir.

Çiftleşmek için Karayipler'e göçmeden önce yaz boyunca 1000 kadar kambur balina Norveç Denizi ve Barents Denizi'nde besleniyor. Balinalar, Ocak ayına kadar bu fiyortlarda kalıyor.

Balinaların görüntülendikleri balıkçı teknesine hiç zarar vermemeleri de dikkat çekti.