Ayasofya’nın Gizemli Derinlikleri Gün Yüzüne Çıktı

Göksel Gülensoy ve ekibinin çektiği ‘Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgesel filmin fotoğrafları sergilendi. “Ayasofya’nın Derinliklerinde” adlı film önümüzdeki yılın başında gösterime girecek. Dünya’nın en eski yapılarından biri olan Ayasofya&...

Ayasofya’nın Gizemli Derinlikleri Gün Yüzüne Çıktı (3 Mart 2013)

Göksel Gülensoy ve ekibinin çektiği ‘Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgesel filmin fotoğrafları sergilendi. “Ayasofya’nın Derinliklerinde” adlı film önümüzdeki yılın başında gösterime girecek.

Dünya’nın en eski yapılarından biri olan Ayasofya’nın altındaki gizemli tünellerde 15 yıl boyunca inceleme yapan yönetmen Göksel Gülensoy ve ekibinin çektiği ‘Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgeselin  fotoğrafları sergilendi. Ekip üyelerinin kimi zaman dar tünellerde kimi zaman ise su dolu kuyularda yaptığı gizemli yolculuk belgeselin fragman görüntülerine yansıdı.

Dünya’nın en eski yapılarından biri olan Ayasofya’nın altındaki gizemli tünellerde 15 yıl boyunca inceleme yapan yönetmen Göksel Gülensoy ve ekibinin çektiği ‘Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgeselin fotoğrafları sergilendi. Beyoğlu’ndaki bir kafeteryada açılan sergide, Ayasofya’nın altındaki tüneller, kuyular ve dehlizlerdeki belgesel çalışmalarıyla ilgili çekilmiş 23 fotoğraf bulunuyor.

 TÜRKİYE’NİN İLK KEŞİF BELGESELİ

Yaklaşık bin 500 yıl önce inşa edilen Ayasofya ile ilgili efsanelerden yola çıktıklarını belirten belgeselin yönetmeni Göksel Gülensoy, “1998 yılında çalışmalarımız başladı. Kendi imkanlarımızla projeyi gerçekleştirdik. Bu sergide gördüğünüz 23 fotoğraf bu belgeselin fotoğraflarıdır. Bu fotoğraflar, ‘Ayasofya’nın Derinlikleri’ adlı belgeselin fotoğraf sergisi. Ayasofya’nın altında maceramızda, 488 metre tüneli ölçümledik. Görüntüledik. İki tanede odaya ulaştık. Bunlar Roma ve Bizans döneminde kullanılan mezar odaları. Bu çalışmanın amacı Türkiye’nin ilk keşif belgeselini tamamladık. 2014 başında belgesel sinema olarak seyirciyle buluşacak dedi.

“EFSANELERİ SINAMAK İSTEDİK”

‘Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı projesi kapsamında, Ayasofya’nın şimdiye kadar girilmemiş tünel, kuyu ve dehlizlerine girdikleri belirten senarist Kutsi Akıllı ise, “Teknik açıdan çok zorlandık. Hiç bilinmeyen yerlere dalıyorsunuz. Ne kadar tedbir bir alınsanız alın. Neyle karşılaşacağınız bilmiyorsunuz. İlk defa keşfedilen bölgelere girdik. Yılda üstünde 4-5 milyon insanın gezdiği ve altının hiç kimse tarafından bilinmediği bir mekandan bahsediyoruz. Var olan efsanelerin gerçekliğini sınamak istedik. Ayasofya’nın üst tarafıyla ilgili efsaneler kadar altı hakkında da efsaneler var. Kınalar Ada’ya kadar uzanan tüneller, İstanbul’un altını dolaşan tüneller, altında kalyonun gezebileceği geniş bir sarnıç olduğu, oradaki kuyulara kuşatma sırasında atılan mücevherler, kripto odası, gizli yazışmaların yapıldığı odalar var. Bir zamanlar Ayasofya bugünkü Vatikan’ın olduğu konumdaydı. Bütün gizli yazışmalar oradan yapılırdı. Efsanelerin gerçek olup olmadığını araştırdık. Bir sürü efsanenin gerçek olup olmadığını bulduk. Bunun yanında cevaplanması gereken sorularda bulduk. En önemlisi Ayasofya’nın altında herhangi birinin gömülü olup almadığı konusunda herhangi bir bilgi yoktu. Biz orada mezarlar bulduk dedi. 15 yıl süren çalışma sonrası ortaya çıkan ‘Ayasofya’nın Derinliklerinde’ adlı belgeselin önümüzdeki Mayıs ayında belgesel olarak yurtdışında gösterime gireceği belirtildi.

GİZEMLİ YOLCULUK

Bu arada ‘Asayofya Derinliklerinde’ belgeselinin fragman görüntülerine ise tüneller, kuyular ve dehlizlerde yönetmen Göksel Gülensoy ve ekibinin zorlu çalışmaları yansıdı. Ekip üyeleri kimi zaman dar ve nereye çıktığı bilinmeyen tünellerde zorlukla ilerlerken kimi zaman ise su dolu kuyularda dalgıç kıyafetlerini giyerek gizemli bir yolculuk gerçekleştirdi. (DHA)