Avrupa’yı fareler bastı, kedilerin yıldızı parladı!

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bakanlık binasındaki fare nüfusunu azaltma çerçevesinde 'Palmertson' adlı 2 yaşındaki kediyi kadroya aldı. Roma Belediye Başkan adayı Antonio Razzi ise, seçilirse şehri farelerden kurtarmak için Asya'dan 500 ...

Avrupa’yı fareler bastı, kedilerin yıldızı parladı! (14 Nisan 2016)

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bakanlık binasındaki fare nüfusunu azaltma çerçevesinde 'Palmertson' adlı 2 yaşındaki kediyi kadroya aldı. Roma Belediye Başkan adayı Antonio Razzi ise, seçilirse şehri farelerden kurtarmak için Asya'dan 500 bin kedi getireceğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Palmerston' adındaki 2 yaşındaki kedinin, Diplomatik Hizmetler'in en yeni üyesi olduğu belirtilerek, "Dışişleri Bakanlığı Fare Şefi göreviyle Palmerston, King Charles Sokağı'nda bulunan binamızdaki fare sayısının azaltılması için haşere mücadele ekibine yardımcı olacak" ifadesine yer verildi.

Palmerston'un, "Battersea Köpekler ve Kediler Evi" barınağından alındığı vurgulanan açıklamada, "Çalışan olarak Palmerson'un yurt içindeki görevlendirmesinin kamunun cüzdanına herhangi bir yükü olmayacak" denildi.

'Fare nüfusu kontrol edilemez noktada'

Öte yandan, 2014 yılında İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti milletvekili Anne McIntosh, tarihi parlamento binasındaki fare nüfusunun kontrol edilemez noktaya geldiğini belirterek, özellikle parlamentonun mutfaklarındaki fare sorununun çözülmesi için binaya kedi alınması önerisinde bulunmuştu.

ROMA BELEDİYE SEÇİMLERİNDE 500 BİN İTHAL KEDİ VAADİ

İtalya'nın başkenti Roma'da yaşanan, fare krizi belediye başkanlığı seçimlerin de önemli argümanlarından biri haline geldi.

'Haydi İtalya Partisi'nden senatör olan ve Roma'da belediye başkanlığına adaylığını koyan Antonio Razzi, seçimi kazanması halinde kenti farelerden kurtarma sözü verdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan belediye başkanı adayı "Roma'ya Asya'dan 500.000 kedi getirilmesi için irtibata geçtim. Bu kediler şehrin kritik noktalarına dağıtılacak, böylece çevreye saygılı bir fareden arındırma planı uygulanacak" dedi.

İtalyan medyasında son dönemde çıkan haberlere göre, başkentte aralarında mahkeme, müze ve okulların bulunduğu pek çok bina fare istilası nedeniyle kapandı.