Avrupa, Yunanistan’ı Gözden Çıkardı mı?

GÜNCELLEME Euro Bölgesi Liderlerinden Yunanistan'a Acı Reçete Yunanistan'ın içine düştüğü mali krizden nasıl çıkacağını görüşen Euro Bölgesi maliye bakanlarının ardından ülkeyi euro'da tutmaya çalışac...

Avrupa, Yunanistan’ı Gözden Çıkardı mı? (12 Temmuz 2015)

GÜNCELLEME

Euro Bölgesi Liderlerinden Yunanistan'a Acı Reçete

Yunanistan'ın içine düştüğü mali krizden nasıl çıkacağını görüşen Euro Bölgesi maliye bakanlarının ardından ülkeyi euro'da tutmaya çalışacak Euro Bölgesi liderlerinin toplantısı devam ederken, ajanslar bakanların 4 sayfalık talep listesine ulaştı. Anlaşmaya varılamazsa euro'dan geçici çıkış için görüşmelerin başlaması öngörülüyor.

Euro Bölgesi liderler zirvesi esnasında gerçekleştirilen Merkel — Çipras zirvesi sona erdi. Almanya ve kreditörler Yunanistan'a çok acı bir kemer sıkma reçetesi sundu. Bir sürü kamu kuruluşunun özelleştirilmesi, Yunan devletinin mal varlıklarının bir kısmına el konulması gibi şerhler Yunanistan'ın önüne konmuş durumda.

Ayrıca Yunanistan'a —yardım paketi alabilmesi için- emeklilik ve vergilendirme ile ilgili talepleri yerine getirmesi için çarşambaya kadar süre verilmesi planlanıyor.

Yine Euro Bölgesi maliye bakanlarının liderlere yaptığı öneriler arasında, Yunanistan'ın toplam borcunun en ufak kısmının dahi iptal edilmemesi yer alıyor.

Euro Bölgesi maliye bakanları dün Yunanistan'la ilgili 8 saati aşan toplantılarının sonuçsuz kalmasının ardından bugün Brüksel'de yeniden bir araya geldi. Ardından başlayacak Euro Bölgesi liderleri görüşmesi 'zorlu geçeceği' için akşamki kritik AB liderleri toplantısı iptal oldu. Alman medyası kaynaklı haberlere göre, Euro Bölgesi ülke liderleri Yunanistan'ın beş yıllığına Euro Bölgesi'nden çıkarılmasını tartışıyor.

Euro Grubu ülkelerinin maliye bakanlarının Yunanistan'ın durumunu değerlendirdiği toplantı devam ederken, yeni bir iddia gündeme geldi. İddiaya göre Almanya'nın başını çektiği ülkeler, Yunanistan'ın 5 yıllığına Euro’dan ayrılmasını talep etti.

Euro Grubu ülkelerinin maliye bakanları Yunanistan'ın durumunu değerlendirmek üzere toplandı. Brüksel'de gerçekleştirilen toplantıya, Euro kullanan ülkelerin maliye bakanları katıldı.

Toplantı devam ederken Yunanistan medyasına yansıyan yeni bilgiler yansıdı. İddiaya göre Euro Grubu'nda Almanya'nın başını çektiği ülkeler, Yunanistan'ın 5 yıllığına Euro’dan ayrılmasını talep etti. Haber şimdilik hükümet kaynaklarınca yalanlanmış olsa da Yunanistan ve Avrupa basınında yankı uyandırdı.

Öte yandan,  Atina'da milli mutabakat hükümeti çağrıları gündeme geldi. Muhalefetten gelen bu çağrı öncesi Başbakan Aleksis Çipras, PASOK lideri Fofi Gennimata ile acil bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ZORLU YUNANİSTAN GÖRÜŞMELERİ AB LİDERLER ZİRVESİNİ DAĞITTI

Yeni bir kurtarma paketi için başvuran Yunanistan'ı görüşmek üzere bir araya gelen Euro Bölgesi maliye bakanları, daha somut adımlar bekliyor.

Toplantı girişinde konuşan, Avusturya Maliye Bakanı Hans Jörg Schelling, sürece iyimser baktığına dikkati çekerek, "Yunanistan'la ilgili birçok konuda Euro Grubu'nda uzlaşma sağlanamadı. Çok zor pazarlıklar yapılıyor" dedi.

Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb, yapıcı çalıştıklarını ama Yunanistan'ın teklifinin yeterli olmadığını belirterek, "Yunanistan'ın şartlar konusunda daha net olması gerekiyor. Net taahhütler, net şartlar ve net kanıtlar sunmalılar" diye konuştu.

Stubb, görüşmelerde ilerleme olmasına rağmen daha kat edilecek çok mesafe olduğunu sözlerine ekledi.

İtalya Maliye Bakanı Pietro Carlo Padoan da Yunanistan'a karşı bir güven sıkıntısı olduğunu belirterek, "Yunan Hükümeti somut adımlar atmalı" dedi.

'Almanya'nın Amacı Yunanları Aşağılamak'

Öte yandan Yunanistan iktidar partisi SYRIZA'NIN üyesi Dimitrios Papadimulis, Almanya’yı suçlayıcı açıklamalarda bulundu. Papadimulis Almanya’nın sürekli yeni şartlar öne sürerek Yunanistan’ı ve Yunanları aşağılamaya çalıştığını söyledi: “Burada amaç Yunanistan’ı ve Yunanları aşağılamak. Ya da Çipras hükümeti düşürülmek isteniyor” dedi.

Euro Bölgesi Liderlerinin Görüşmesinde Değişiklik Yok

Öte yandan, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, bugün 28 AB üyesi ülkenin liderlerinin katılımıyla düzenlenecek zirveyi iptal etti. Nitekim Tusk, maliye bakanlarının toplantısının ardından başlayacak Euro Bölgesi liderleri toplantısının 'Yunanistan'a ilişkin görüşmeler nihayete erene kadar devam edeceğini' belirtti.

(Ajanslar)