Artık Türkler de Google Maps Street de geziyor

Google Maps’ın en gözde alt servislerinden biri olan Google Maps Street View (sokak görüntüleri) Türkiye’de de aktif hale geldi ve gecenin olayı oldu. Ne Bilal Erdoğan’ın ‘bana yerli Einstein derler’ sözü ne de Beşiktaş ve Fenerb...

Artık Türkler de Google Maps Street de geziyor (23 Ekim 2015)

Google Maps’ın en gözde alt servislerinden biri olan Google Maps Street View (sokak görüntüleri) Türkiye’de de aktif hale geldi ve gecenin olayı oldu.

Ne Bilal Erdoğan’ın ‘bana yerli Einstein derler’ sözü ne de Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin maçları, geceye damgasını Google’nın Türkiye sokak görüntüleri vurdu.

Google'ın birçok farklı ülke için uzunca bir süredir sunduğu Street View özelliği, Türkiye'de de aktif edildi.

Evini, işyerini hatta doğduğu evi arayanlar, elinde BİM poşetiyle görüntülenenler, balkondaki beyaz atletli akrabasını tanıyanlar, kırk yıldır görmediği arkadaşına rastlayanlar, dedesini nenesini görenler ilk sanal deneyim ve heyecanlarını sosyal medyada paylaşıyorlar.

Google Maps, 360 derece fotoğraflardan oluşan Street View özelliğini Türkiye’de kullanıma sundu.

Gezelim, görelim, eğlenelim, öğrenelim

Street View özelliği sayesinde harita üzerinden desteklenen bölgeleri oradaymış gibi gezebiliyorsunuz. Ülkemizde kullanıma yeni açıldığı halde Güneydoğu bölgesi hariç ülkenin büyük bir bölümünü görüntüleme imkanı sunuyor.

Uzunca bir süredir Yandex'in 360 ya da Haritalar servisinde sunduğu gezinti özelliğinin Google'daki karşılığı Street View, Türkiye'de kullanıma sunuldu. Ülkemizdeki 70 ilde ve toplamda yüzlerce ilçeye destek verilen bu uygulamayla internet üzerinden şehirlerin sokaklarında gezebiliyoruz.

Yandex'te olduğu gibi, 360 derece desteği sunan ve fare hareketleriyle birlikte çevreyi tamamen ekranınıza getiren Street View'ı buraya tıklayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google, Türkiye’de bu servisi hizmete açmak için yaklaşık 1 yıldan fazladır çalışmalarına devam etmiş. Karşınıza çıkan harita üzerinden bulunduğunuz ya da merak ettiğiniz yerin ismini yazıp sağ alt kısımda bulunan sarı renkteki simgeye tıklayın. Sonrasında karşınıza ‘mavi’ renkte Google’ın taradığı sokakları göreceksiniz.

Google Street View, Google Maps’in eklentisi niteliğinde bir uygulama. Bu uygulama için yapılmış özel araçlarla Google çalışanlarının cadde ve sokakları fotoğraflayıp XML ile Flash’a yüklemesiyle oluşuyor.

Google Maps Street View nedir?

Google’ın anlatımıyla, birtakım Google çalışanları şehirlerdeki hava durumu ve nüfus yoğunluğuna kadar kontrol edip en uygun havada çekimler yapıyor. Bu çekimler araçlardaki cihazlar yardımıyla coğrafi olarak eşleniyor. Daha sonra çekilen resimler bir panorama oluşturacak şekilde birleştiriliyor. Ayrıca araçtaki lazerlerin cisimlere çarpıp geri dönmesiyle elde edilen süre verileri sayesinde üç boyutlu modellemeler yapılıyor.

Kişisel hak ihlallerine karşı ‘buzlama’ önlemi

Google, kişisel özel yaşamı ihlal ettiği gerekçesiyle eleştiri ve davalara karşı görüntülerde yer alan kişi yüzleri ve araç plakaları ile özel isim ve markaları gizliyor.

Nasıl yapıldı?

Uzun süredir yurtdışında kullanılan servis için çalışmalarını sürdüren Google, geçtiğimiz aylarda iş ilanı açmıştı. Google Street View çalışanları 18kg ağırlığındaki 15 kameralı çanta ile sokakları dolaşıyorlar. Her 2.5 saniyede bir fotoğraflama yapan 15 kamera bu fotoğrafları kusursuz GPS etiketi ile Google'ın genel merkezine yolluyor ve fotoğraflar titiz bir çalışma sonucu birleştirilerek Türkiye sokaklarını 360° görüntüleme imkanı sunuyor.

Cihaz üzerinde 1 ileri seviye GPS anteni, 15 adet özel yapım 5.1mm lensli kamera, lensleri buğulanmadan koruyan özel ekipmanlar, güç ve veri kablosu bulunuyor. Günde sekiz saat dolaşan bu çalışanlara 4 bin 300 TL maaş veriliyor.