Apple’ın CEO’su Tim Cook Türkiye’de!

  Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook Türkiye’ye geldi. Bugün Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edilen Cook’a İstanbul’daki Apple Store açılış için yetiştirilemedi. Daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cupertino’da ziyaret edilen Tim Cook, İrlanda...

Apple’ın CEO’su Tim Cook Türkiye’de! (4 Şubat 2014)

 

Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook Türkiye’ye geldi. Bugün Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edilen Cook’a İstanbul’daki Apple Store açılış için yetiştirilemedi.

Daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cupertino’da ziyaret edilen Tim Cook, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaretlerinden sonra iade-i ziyaret için bugün de Türkiye’ye geldi.

Tim Cook ilk olarak Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmek üzere Çankaya Köşkü’ne çıktı.

Cumhurbaşkanı Gül, 2012 yılının Mayıs ayında ABD’ye yaptığı ziyaret sırasında, Stanford Üniversitesi’nden ayrılarak Apple’i ziyaret etmiş ve şirket yöneticileri ile bir görüşme yapmıştı. Ziyarette, Apple CEO’su Tim Cook ve diğer üst düzey yöneticiler Cumhurbaşkanı Gül’e şirket hakkında brifing vermişti.

Buluşmada Apple’ın Türkiye’ye Ar-Ge yatırımı yapması gerektiğine değinen Gül, aynı zamanda Siri’nin de Türkçe’leştirilmesinde memnuniyet duyacağını dile getirdi.

Türkiye’de 70 bin kayıtlı iOS uygulama geliştiricisi ve 9 bin uygulama olduğunu söyledi.

Tim Cook ise Siri hakkında Türk kullanıcılardan çok fazla talep geldiğini ve bu konu hakkında çalışacaklarını, hali hazırda Türkiye’de 4 üniversite ile işbirliği içinde olduklarını Türkiye’de kayıtlı 90 bin iOS uygulama geliştiricisinin ve 9 bin uygulamanın yer aldığını söyledi.

Son olarak da iPad ve iPhone’un modern hayatın bir gerekliliği olduğunu ve bu cihazlardan alınan Özel Tüketim Vergisi’nin kaldırılması yönünde bir talepte bulundu.

İnşaatı bitirilemeyen Apple Store’un açılışı Nisan ayına ertelendi

Tim Cook, cam tavanlı mimarisi ve çarpıcı tasarımı ile daha açılmadan dünya basınına konu olan, 700-800 m² arası kapalı alana sahip İstanbul Zorlu Center AVM’daki Apple Store’la ilgili olarak da, eşsiz bir Apple Store olacağını ve Nisan ayında açılacağını belirtti.

Ankara’dan sonra İstanbul’a gelen Tim Cook, yarın da Apple Türkiye ofisini ziyaret edecek.