Apple’a Avrupa’da 8 milyar dolarlık şok vergi borcu

Apple, Avrupa'da ağır bir vergi faturasıyla karşı karşıya Bloomberg Intelligence analizine göre, piyasa değeri bazında dünyanın en büyük şirketi Apple, Avrupa Komisyonu'nun vergi politikalarına ilişkin soruşturması kapsamında 8 milyar dolar vergi borcu &ou...

Apple’a Avrupa’da 8 milyar dolarlık şok vergi borcu (16 Ocak 2016)

Apple, Avrupa'da ağır bir vergi faturasıyla karşı karşıya

Bloomberg Intelligence analizine göre, piyasa değeri bazında dünyanın en büyük şirketi Apple, Avrupa Komisyonu'nun vergi politikalarına ilişkin soruşturması kapsamında 8 milyar dolar vergi borcu ödemek zorunda kalabilir. Apple, kararı temyiz edeceğini açıkladı. Apple'ın İrlanda'daki iştiraklerini kullanarak ABD dışında ürettiği gelirler için vergi ödemediği iddiasıyla incelendiği belirtiliyor.

Soruşturmanın başlangıcı 2014'e kadar uzuyor ve 2016 Mart ayına kadar bir kararın açıklanması bekleniyor.

İtalya’ya 318 milyon Euro ödemeyi kabul etti

Apple firmasının, 2008-2013 döneminde vergi kaçırdığı gerekçesiyle İtalya'ya 318 milyon Euro ödemeyi kabul ettiği belirtildi.

İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica'nın özel haberine göre, Milano Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı inceleme doğrultusunda, İtalyan vergi kurumu Agenzia dell'Entrate'nin, teknoloji firması Apple ile vergi cezası üzerine yaptığı görüşmeler sonuçlandı.

Haberde, 2008-2013 döneminde 880 milyon Euro tutarındaki vergiyi ödemek yerine, bunu şirketin Avrupa operasyonlarını yöneten İrlanda'ya transfer ederek vergi kaçırdığı tespit edilen Apple şirketinin, İtalya'ya söz konusu yıllar için 318 milyon Euro ceza ödemeyi kabul ettiği ifade edildi.

Apple'ın, bahsi geçen yıllarda İtalya'da elde ettiği kazancının büyük kısmını, iş alanındaki vergilerin İtalya'ya göre çok daha düşük olması nedeniyle İrlanda'ya yönlendirdiği kaydedilen haberde, kararın, Apple ile bu konuda ihtilaf yaşayan diğer Avrupa ülkelerine de örnek olabileceği ifadesine yer verildi.