Apple Otomobil Üretimine Hazırlanıyor

Haftaya bomba gibi yeni bir Apple dedikodusu ile başladık. Bu kez de teknoloji kulislerine Apple’ın elektrikli otomobil üretmeye hazırlandığı haberleri düştü. Haber, Cuma günü Wall Street Journal ve Financial Times’da yer aldı. Konuyu hafta sonu Reuters&...

Apple Otomobil Üretimine Hazırlanıyor (16 Şubat 2015)

Haftaya bomba gibi yeni bir Apple dedikodusu ile başladık. Bu kez de teknoloji kulislerine Apple’ın elektrikli otomobil üretmeye hazırlandığı haberleri düştü.

Haber, Cuma günü Wall Street Journal ve Financial Times’da yer aldı. Konuyu hafta sonu Reuters’ da araştırdı. Apple’ın otomotiv sektöründen bazı CEO’ları transfer ettiği söyleniyordu ve arkasından da “iCar” adı yakıştırılan bir elektrikli otomobil üretme hazırlığında olduğu.

Wall Street Journal’ın şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD merkezli teknoloji devi Apple, çok gizli tuttuğu bir proje üzerinde çalışıyor.

Söz konusu iddiaya göre, yeni bir sektöre adım atmaya hazırlanan şirket, bir süredir elektrikli araba üretmek için çalışmalar yürütüyor.

Haberde yer alan bilgiye göre, bir minivan büyüklüğünde olacak olan elektrikli araç projesine 16 yıl önce otomotiv devi Ford’dan ayrılıp Apple’a katılan Steve Zadesky liderlik ediyor. Eskiden Mercedes-Benz’in Araştırma ve Geliştirme Bölümü Başkanı olan Johann Jungwirth’ın da şu anda Apple’da bu bölümde çalıştığı belirtiliyor.

Ayrıca, Apple’ın insan kaynaklarının gözünün Tesla çalışanları üstünde olduğu da konuşuluyor. Bildiğiniz gibi Tesla da Apple’dan pek çok çalışanı transfer etmişti.

Şu ana dek projeyle ilgili ortada tasarımsal anlamda iki farklı konsept fotoğraf dışında hiçbir şey yok. Ancak Apple’ın bu alana girmesi ve Tesla‘nın rakiplerinin artması otomotiv endüstrisinin hızlı bir değişim sürecine çoktan girdiğini gösteriyor.

Bazı teknoloji sitelerinde yer alan haberler ise, söz konusu aracın Google’ın üzerinde çalıştığı sürücüsüz arabalara benzeyeceği ve kendi kendine gidebileceği bilgisini paylaşıyor.

Kod adı Titan olan ve yüzlerce kişinin gece-gündüz çalıştığı söylenen projeye dair henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Apple’ın bir süredir bu alanda çalışan uzman isimleri transfer etmesi ise, projenin hayata geçeceği yönünde kanıt olarak gösteriliyor.