Almanya’nın Yetenekli Barmaidleri

On parmağında on bira bardağı taşıyabilen garson kızlar görenleri şaşırtıyor! Dünyada su ve çaydan sonra en çok tüketilen, alkollü içecekler arasında ise ilk sırada yer alan bira özellikle de Kuzey Avrupa ülkelerinin gözde içeceğidir. Bunlardan birisi de elbette Almanya’d...

Almanya’nın Yetenekli Barmaidleri (28 Şubat 2014)

On parmağında on bira bardağı taşıyabilen garson kızlar görenleri şaşırtıyor!

Dünyada su ve çaydan sonra en çok tüketilen, alkollü içecekler arasında ise ilk sırada yer alan bira özellikle de Kuzey Avrupa ülkelerinin gözde içeceğidir. Bunlardan birisi de elbette Almanya’dır.

Almanya’nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl Eylül ayının son günleri ile Ekim ayının ilk günlerinde düzenlenen ve iki hafta süren Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim Festivali bira ile özdeşleşmiştir.

Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih şehrindeki en ünlü olaydır.

Festival, genellikle Almanlarca kısaca “d’ Wiesn” ya da “d’Waasn” olarak söylenen Theresienwiese (Therese Alanı) isimli yerde yapılmaktadır. Festivalin en önemli özelliği biradır ve her yıl festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar, Almanlar bu eylemi “O’zapft is!” (Bavyeraca: “Çeşmelendi!”) biçiminde seslendirirler. Bu kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest birası mayalanır.

Almanya’da bira ile özdeşleşen başka bir simge ise garson kızlar ve barmaidlerdir. Birahanelerde çalışan bu kızlar, müşterilerin hızlı tüketim temposuna yetişebilmek için on parmaklarında on bira bardağı taşıyabilme gibi ilginç bir yetenek geliştirmişlerdir.