AKP MKYK Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay: “Gezi Olaylarında Kitleleri Başbakan Erdoğan Karşıtlığı Birleştirdi”

BBC Türkçe için Gezi Parkı eylemlerini inceleyen AKP MKYK üyesi Sosyolog Prof. Dr. Yasin Aktay, dezenformasyonla bir araya gelen kitlelerin somut bir talebi ya da mesajı olmadığını ve farklı grupları bir arada tutanın Başbakan Erdoğan karşıtlığı olduğunu söyledi. BBC Türkçe S...

AKP MKYK Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay: “Gezi Olaylarında Kitleleri Başbakan Erdoğan Karşıtlığı Birleştirdi” (30 Temmuz 2013)

BBC Türkçe için Gezi Parkı eylemlerini inceleyen AKP MKYK üyesi Sosyolog Prof. Dr. Yasin Aktay, dezenformasyonla bir araya gelen kitlelerin somut bir talebi ya da mesajı olmadığını ve farklı grupları bir arada tutanın Başbakan Erdoğan karşıtlığı olduğunu söyledi.

BBC Türkçe Servisi’nin internet sitesinde yer alan makalesinde AKP MKYK üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay şu görüşlerini yansıttı:

“Özellikle ilerleyen zamanlarda tek birleştirici sembolün Başbakan Erdoğan karşıtlığı olduğu görüldü.

Erdoğan karşıtlığının nasıl bu kadar insanı bir araya getirdiği kuşkusuz incelemeye değer.

Bu kısa yazının sınırlarında da tüketilebilecek gibi değil.

Bu karşıtlığın başbakanın kendi siyasal mücadele tarihinden bağımsız olduğu da söylenemez.

En çok satan gazetelerde “muhtar bile olamayacağı” haberi bir müjde gibi verilmiş ve öyle de karşılanmış bir liderin kendisine yönelmiş laikçi, seçkinci nefreti hiçbir zaman sıfırlamamış olduğunu göz önünde bulundurmalıyız.

Neticede bu karşıtlık motivasyonuyla hareket edenlerin çok büyük çoğunluğunun zaten başbakana hiç bir zaman sempatiyle bakanlardan olmadığını kaydedebiliriz.

Bu süreçte başbakanın yeni hasımlar kazanmış olması da mümkün, ancak tam da bu hasımlar kadar belki daha fazla sempatizan toplamış olması da.”

Prof. Dr. Yasin Aktay ‘ın makalesinin tamamını bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz:

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2013/07/130729_gezi_yasin_aktay.shtml