Akdeniz İçin Korkutan Deprem ve Tsunami Uyarısı

Bilim insanları, Akdeniz’de beklenilen 7,0 büyüklüğündeki bir depremin tsunami oluşturacağı uyarısında bulundular İtalya’daki Bologna Üniversitesi'nden jeoloji ve sismoloji uzmanları, Akdeniz’in kıyı bölgelerinde yaşayan yaklaşık 130 ...

Akdeniz İçin Korkutan Deprem ve Tsunami Uyarısı (28 Ağustos 2015)

Bilim insanları, Akdeniz’de beklenilen 7,0 büyüklüğündeki bir depremin tsunami oluşturacağı uyarısında bulundular

İtalya’daki Bologna Üniversitesi'nden jeoloji ve sismoloji uzmanları, Akdeniz’in kıyı bölgelerinde yaşayan yaklaşık 130 milyon kişinin 7,0 büyüklüğündeki deprem sonrası oluşacak yıkıcı bir tsunaminin riski altında olduğunu açıkladılar.

Bilim insanları, Sicilya ya da Girit altında olabilecek 7,0 büyüklüğündeki deprem sonucu oluşacak tsunami dalgalarının İtalya, Yunanistan ve Libya’nın tüm kıyı kentlerini vuracağını belirttiler.

Bilgisayar ortamında gerçekleştirdikleri modelleme çalışması ve simülasyonda, deniz seviyesinden 5 metre kadar yüksekteki yerlerin dev dalgalar tarafından yutabileceğini gördüklerini anlattılar. Ayrıca Girit adasının 1.35 m² / mil kadarının tamamen su altında kalabileceğini de eklediler.

VİDEO ARŞİV 11 Mart 2011’de Japonya’nın doğusunda meydana gelen 9,0 büyüklüğündeki depremin ardından Miyako kentinde yaşanan tsunami felaketinden görüntüler

1908 yılında İtalya’da meydana gelen 7,0 büyüklüğündeki deprem sonucu oluşan 10 metrelik dalgaların Messina’yı vurduğunu ve binlerce insanın öldüğünü hatırlattılar.

Girit adasının da MS 365 yılında benzer bir yıkım gördüğünü, tsunami sonucu birçok şehrin yıkıldığını, yalnızca Alexandria’da 5.000 kişinin öldüğünü belirttiler. Depremden, Yunanistan, İtalya ve Mısır’da da birçok şehrin etkilendiğini vurguladılar.

Dr. Achilleas Samaras başkanlığında bir ekip tarafından hazırlanan “Akdeniz’de depremsellik ve tektonik hareketler” adlı çalışma bu ayki journal Ocean Science dergisinde yayınlandı.