563 Yıllık Sanat Tarihi Kül Oldu

İngiltere’deki tarihi Glasgow Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yandı Dünyanın en büyük ve en eski kütüphanelerinden birine de sahip olan Glasgow Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yangın çıktı. Yangında tarihi bina büyük oranda hasar görürken içerideki birçok...

563 Yıllık Sanat Tarihi Kül Oldu (23 Mayıs 2014)

İngiltere’deki tarihi Glasgow Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yandı

Dünyanın en büyük ve en eski kütüphanelerinden birine de sahip olan Glasgow Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yangın çıktı.

Yangında tarihi bina büyük oranda hasar görürken içerideki birçok değerli eser de yandı. Bodrum katında başlayan yangın hızla çatıya kadar yayıldı. Kendi portföyleri de yangında yok olan öğrenciler gözyaşlarını tutamadılar.

563 Yıllık Üniversite

Glasgow Üniversitesi 1451’de, Glasgow, İskoçya’da kurulmuştur. İskoçya’nın en eski üniversitelerinden biri olduğu, İngilizce konuşan ülkeler içinde dördüncü en eski üniversite olduğu ve Avrupa’da eğitim konusunda en büyük ve en prestijli kurumlar arasında bulunduğu için hak ettiği uluslararası itibar ile eğitim ve araştırma konusunda çok ünlü bir üniversitedir. Üniversitenin ana yerleşkesi Glasgow’un batı ucunda Gilmorehill’dedir.

Galatasaray Üniversitesi yangınını akıllara getirdi

İngiltere’deki bu olay, geçen yıl 22 Ocak’ta İstanbul Ortaköy’deki Galatasaray Üniversitesi’nin 142 yıllık tarihi ana binasında meydana gelen yangını akıllara getirdi.