35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 12 Kasım’da Başlıyor

KAMİL ERYAZAR 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek Bu yıl 35. yaşını kutlayacak olan İstanbul Kitap Fuarı’na 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak. Fuar sü...

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 12 Kasım’da Başlıyor (31 Ekim 2016)

KAMİL ERYAZAR

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek

Bu yıl 35. yaşını kutlayacak olan İstanbul Kitap Fuarı’na 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak. Fuar süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300 etkinlik gerçekleştirilecek.

Türkiye Felsefe Kurumu

Ana temanın “Felsefe ve İnsan”, onur yazarının ise Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi olduğu fuarda, Türkiye Felsefe Kurumu ve TÜYAP tarafından özellikle farklı yaş gruplarına yönelik çocuk ve gençlik etkinlikleri düzenlenecek. Çocuklara yönelik “Eğitim Hakkı”, “Farklılıklar”, “Eleştirel Okuma ve Düşünme” üzerine atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Felsefe teması kapsamında yurt dışından çocuk kitabı yazarları Brigitte Labbé ve Oscar Brenifier ise fuarın konukları arasında. Labbé, 18 Kasım Cuma ve 19 Kasım Cumartesi günü çocuklara ve ebeveynlere yönelik iki ayrı atölye çalışması ve söyleşi gerçekleştirecek. Oscar Brenefier ise 13 Kasım Pazar günü çocuklarla felsefe üzerine bir söyleşi düzenleyecek.

Yabancı Yazarlar Fuar’da Okurlarıyla Buluşacak

Karışık felsefi kavramları çocuklara aktarabilmek üzerine yoğunlaşan Brigitte Labbé, felsefenin sürekli kendini yenileyen bir sorgulama olduğunu gösterebilmek için kaleme aldığı ve Günışığı Kitaplığı tarafından basılan Çıtır Çıtır Felsefe dizisi ile Türkiye’de de tanınmaktadır. Labbé, fuarda hem minik okurlarıyla hem de yetişkinlerle buluşacak. 

Yazar-editör Dan Hancox dünyaca ünlü yayınlarda müzik, popüler kültür ve siyaset hakkında yazmakta ve Türkiye’de de Metis Yayıncılık’ın Türkçeye kazandırdığı Dünyaya Kafa Tutan Köy kitabı ile tanınmaktadır. Hancox, kitabıyla aynı adlı etkinlikte Türk okurlarıyla buluşacak.

Dünyaca ünlü Fransız filozof Oscar Brenifier, “Filozof Çocuk’la Düşünme Atölyesi”nde kendileriyle, hayatla ve dünyayla ilgili önemli sorular üzerine kafa yoran çocuklarla bir araya gelecek. Brenifier’in Filozof Çocuk dizisi, TUDEM Yayınları tarafından basılmaktadır.

Çocuklara ve yetişkinlere yönelik felsefe atölyeleri düzenleyen Isabelle Millon, “Nasreddin Hoca ile Düşünmeyi Öğrenmek” atölyesinde fuarın minik ziyaretçileriyle buluşacak. Millon, çocuklara felsefeyi sevdiren yazar Brenifier ve Hasan Gürpınar’la birlikte “Çocuklar için Felsefe” etkinliğini düzenleyecek.

Avusturyalı siyaset bilimci, sosyal ve kültürel antropolog Thomas Schmidinger’in Türkçe’ye kazandırılan tek kitabı Yordam Kitap tarafından basılmıştır. Schmidinger, “Suriye’de Neler Oluyor? İç Savaş, Kürtler ve Dış Güçler” etkinliğinde Türkiye’deki kitapseverlerle söyleşecek.

Çocuk kitapları yazarı ve başarılı hikaye anlatıcısı David Simpson’ın kitapları İngilizce ve Türkçe olarak Yeşil Dinozor Yayınları tarafından yayınlanmaktadır. Simpson, “The Angry Crocodile” isimli etkinlikte küçük okurlarla bir araya gelecek.

Fuar’ın Şair Konukları

Onuncu yılında genç şairlere kucak açan Şiir İstanbul Festivali kapsamında düzenlenen ve Tarık Günersel’in yönettiği “Genç Hayat ve Edebiyat” etkinliği, Claudia Piccino, Ragnheiður Harpa Leifsdóttir, Krystalli Gylniadakis, Marta Markoska, Nasseem Daghestany, Teodora Balabanovic ve Tereza Riedlbauchová gibi şairleri ve müzisyen Marteinn Sindri Jonsson’ı fuar ziyaretçileriyle buluşturacak.

Fuar’ın Onur Konuğu “Sözcüklerin Etkisi” Sloganıyla Almanya

Onur Konuğu’nun Almanya olduğu İstanbul Kitap Fuarı’na Almanya’dan 30 yayınevi katılırken 40’a yakın etkinlik gerçekleştirilecek. Sözcüklerin EtkisiWorte Bewegen sloganıyla fuara konuk olan Almanya, modern Almanca edebiyatından çocuk etkinliklerine geniş bir yelpazede hazırladığı program üç ayrı alanda düzenlenecek: Konferans salonları, 1 No’lu holde yer alan Almanya Ulusal Standı ve yine aynı holdeki etkinlik alanında.

Onur konuğu Almanya, aralarında Wilhelm Schmid, Esmahan Aykol, Ilija Trojanow, Peter Schneider, Olga Grjasnowa, Judith Kuckart, Finn-Ole Heinrich, Jan von Holleben, Silke Scheuermann, Matthias Göritz, Achim Wagner, Tobias Hülswitt ve Canan Topçu gibi çok değerli yazarların da olduğu dolu dolu bir programla fuar ziyaretçileriyle buluşacak.

Onur Konuğu Almanya etkinlikleri kapsamında 14 Kasım Pazartesi günü Türkiye ve Almanya Yayıncılar buluşması ile aynı gün Almanya’da Yayıncılık Trendleri, Çocuk Yayıncılığı ve Okuma’nın Geleceği ve Bağımsız Yayıncılık üzerine paneller gerçekleştirilecek. Uluslararası Salon’da yer alan Almanya standı fuarın ilk dört günü 12-15 Kasım 2016 tarihleri arasında ziyaret edilebilecekken okurlar, Almanca kitapları ise fuar süresince 2 No’lu salonda yer alan Alman Kitabevi standında bulabilecekler.

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarı Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, teması ise “Felsefe ve İnsan” olarak belirlendi. Kitap Fuarı, TÜYAP tarafından düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı ARTİST 2016 ile eş zamanlı gerçekleştirilecek.