28 Mayıs’ta Krediden Kredi Kartına, Alışverişten Konuta, Tatilden Yolculuğa Her Şey Değişiyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 28 Mayıs’ta yürürlüğe girecek yeni tüketici kanuna ilişkin basın açıklaması yaptı. Yeni düzenleme ile tüketicinin korunması hakkındaki kanunda büyük değişiklikler yapılarak, tüketici güvenceleri arttırıldı. Yeni Kanun, tüketic...

28 Mayıs’ta Krediden Kredi Kartına, Alışverişten Konuta, Tatilden Yolculuğa Her Şey Değişiyor! (26 Mayıs 2014)

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 28 Mayıs’ta yürürlüğe girecek yeni tüketici kanuna ilişkin basın açıklaması yaptı.

Yeni düzenleme ile tüketicinin korunması hakkındaki kanunda büyük değişiklikler yapılarak, tüketici güvenceleri arttırıldı.

Yeni Kanun, tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda, tüketici haklarını ve kanuna uymayanlar hakkında uygulanacak yaptırımları düzenliyor. Kanunla, bankalara, üyelik aidatı olmayan kredi kartı imkanı da sunma zorunluluğu getiriliyor.

Yazıcı, yeni tüketici kanuna göre artık tüketicilerin kredi kullandıkları bankadan sigortalanması zorunluluğunun kaldırıldığını belirterek, “Tüketici, isterse sigorta yaptırabilecek. Tüketicinin satın aldığı ürün ile ilgili cayma hakkı sürelerini 14 güne çıkardık. Bankalar tarafından zorunlu olarak açılan hesaplarda, masraf ve ücret talep edilmesi yasaklandı. Açılan hesaptan hiçbir şekilde hesap işletim ücreti alınamayacak. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatif olacak” diye konuştu.

2 YIL İÇERİSİNDE TÜKETİCİLER SÖZLEŞMEDEN DÖNEBİLİR
Yazıcı, yeni düzenleme ile tüketicilerin aldıkları üründen 2 yıl içerisinde vazgeçme hakkının olduğunu belirterek, “Mevcut kanunda uygulamada 30 gün sonra tüketiciler doğrudan sadece tamir ettirme hakkı bulunuyordu. Yeni kanunla birlikte tüketiciler sözleşmeden dönebilir, para iadesi isteyebilir. Ayıp oranında satış bedeli isteyebilir, ücretsiz onarım isteyebilir, aynı kalitede ürünle değiştirilmesini isteyebilir. Ürünün niteliğine göre 2 yıl içerisinde kullanabilecek” açıklamasında bulundu.

AİDAT ZORUNLULUĞU OLMAYAN KART ALTERNATİF OLACAK
Finansal hizmetlerle ilgili düzenlemeye ilişkin Yazıcı, “Tüketici hakem heyetine yapılan başvurularda bu alanda sorunlar yoğunlaşıyor. Finansal hizmetlerde tüketiciler daha fazla korunacak. Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlığımız ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek. Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatif olacak. Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek” ifadelerini kullandı.

KONUT KREDİSİNİN ERKEN ÖDEME TAZMİNATI YÜZDE 1’E İNECEK
Konut kredisindeki düzenlemelere ilişkin Yazıcı şu bilgilere yer verdi: “Konut kredisinin erken ödenmesi halinde de tüketicinin hükümlülüğünü hafiflettik. Yüzde 2’lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1’e inecek. Bankalar tarafından zorunlu olarak açılan hesaplarda, masraf ve ücret talep edilmesi yasaklandı. Açılan hesaptan hiçbir şekilde hesap işletim ücreti alınamayacak. Taksit ödemek için açtıkları hesaptan ücret alınması kaldırıldı.”

KONUTTA TÜKETİCİYE YÜZDE 2 TAZMİNAT ÖDEMESİ KOŞULUYLA SÖZLEŞMEDEN VAZGEÇME HAKKI
Maketten konut satışının artık yapılamayacağını belirten Yazıcı, “Belediyelerden herhangi bir inşaat ruhsatı almadan inşaat yapan hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak. 14 günlük süre içerisinde cayma hakkını kullanabilecekler. Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor” ifadelerine yer verdi.

Yazıcı, “Kapıdan satış yapan firmalar, yetki belgesi almak zorundalar. Böylece kayıt altına olacaklar ve denetlenebilecekler” dedi.

TATİLCİLER DE GÜVENCE ALTINA ALINDI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Tüketici Kanunu, 28 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Buna göre internette, reklam ve ilanda yer alan özelliğe sahip olmayan mal ve hizmetler, artık ‘ayıplı’ sayılacak.

Bu durumda tüketici, satılan malı geri verme, ayıp oranında indirim isteme, onarılmasını isteme, değiştirme hakları yanında, tazminat isteme hakkına da sahip olacak. Paket turlarda, önemli bazı yükümlülükler yerine getirilmemişse, tüketici sözleşmeden dönebilecek. Bu durumda vatandaş, boşa giden tatil zamanı için tazminat talep edebilecek. Tüketici taksitle satın alacağı ürün için yapılan sözleşmeyi 7 gün içinde iptal edebilecek.

Tüketici diğer tüm sözleşmelerden ise 14 gün içinde vazgeçebilecek. Cayma hakkı dolmadan vatandaştan hiçbir ücret ya da senet istenmeyecek. Kredi kullanan vatandaş, cayma hakkını kullanırsa, kullandığı miktarı ve faizi 30 gün içinde geri ödeyecek.

İNTERNET TELEFON SÖZLEŞMELERİ

İnternet telefon katalog satışlarında tüketici satıcılarla karşı karşıya gelmiyorlar. Bu tür satışlarda mesafeli sözleşme kurulmadan önce tüketicinin sözleşme hakkında bilgilendirilmesi zorunludur.

DEVREMÜLK

Yeni kanunda devremülk sözleşmelerinde satıcı ve sağlayıcıların inşaat ruhsatı alması zorunluluğu getirmekte.
Paket tur sözleşmesinin esaslı bir maddesinin değişmesi durumunda tüketiciye cayma hakkı veriliyor. Eğer satıcı sözleşmeyi yerine getirmezse tüketicinin uğradığı zararı karşılayacak. Tüketici boşa harcadığı tatil zamanı için satıcıdan tazminat talep edilecek.

ABONELİK SÖZLEŞMELERİ

Tüketicilere imzalamış oldukları abonelik sözleşmelerini feshetme hakkı yeni yasayla tanındı. Abonelikten faydalanmış olunsa dahi satıcının abonelik sözleşmelerinin yerine getirilmemesi durumunda tüketici cayma hakkına sahip.
İnternet üzerinden abone yapılıyorsa abonelik internet üzerinden yapılan bildirimle sonlandırılabilecek.

PROMOSYONLAR

Gazete ve dergi promosyonları da önemli kurallara bağlı hale getirildi. Mevcut uygulamada promosyonlarla ilgili bir hüküm yok. Süreli yayın kuruluşların verebileceği kültürel ürünler yönetmelikle açık açık belirtilecek.