2 İhmal, 2 Facia

Bu haftada dünyada ‘İhmal’den kaynaklanan iki büyük facia yaşandı. Biri Bangladeş’te tekstil imalathanelerinin bulunduğu ve 3 bin kişinin çalıştığı 8 katlı bir iş merkezinin çökmesi sonucu 330 kişinin hayatını kaybetmesiydi. Diğeri de Rusya’daki bir akıl ve ruh sağl...

2 İhmal, 2 Facia (27 Nisan 2013)

Bu haftada dünyada ‘İhmal’den kaynaklanan iki büyük facia yaşandı. Biri Bangladeş’te tekstil imalathanelerinin bulunduğu ve 3 bin kişinin çalıştığı 8 katlı bir iş merkezinin çökmesi sonucu 330 kişinin hayatını kaybetmesiydi. Diğeri de Rusya’daki bir akıl ve ruh sağlığı hastanesinde çıkan yangında 2’si sağlık görevlisi 38 kişinin yanarak can vermesiydi.

Deprem Gibi!

Bangladeş’in başkenti Dakka’da 3 bin kişinin çalıştığı 8 katlı iş merkezinin çökmesi sonucu 330 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı.

Olayda ihmali oldukları belirlenen iki tekstil fabrikası yetkilisi ve iki mühendis gözaltına alındı.

Tüm ikazlara rağmen işçileri çalışmaya zorladıkları iddia edilen tekstil fabrikası yetkilileri ihmal nedeniyle ölüme sebebiyet vermekle suçlanıyor. Çökmeden kısa süre önce binada ağır çatlaklar tespit edildiği, ancak fabrika patronlarının binanın boşaltılması yönündeki uyarıları dikkate almadığı belirtiliyor.

Dün gece bina enkazından yaklaşık 40 kişi daha sağ olarak çıkarıldı. Ancak itfaiye şefi Ahmed Ali enkazdan başka kişilerin sağ olarak kurtarılması şansınınsa giderek düştüğünü kaydetti. Ali “Birkaç kişinin daha hayatta olduğunu düşünüyoruz. Ancak öyle güçsüzler ki yardım bile isteyemiyorlar” şeklinde konuştu.

Çarşamba günü çöken binadan şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 400 kişi sağ olarak kurtarıldı. Kazadan sağ kurtulmayı başaranların yaklaşık yarısınınsa yaralı olduğu kaydedildi.

Hastanede Yangın

Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarındaki akıl sağlığı hastanesinde yangın çıktı. Demir parmaklıklarla kapalı hastanede mahsur kalan 2’si sağlık görevlisi 38 kişi yaşamını yitirdi.

Olay önceki gece yerel saatle 03.00 sıralarında Dmitrovski bölgesi Ramnski köyünde bulunan hastanede meydana geldi. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Oleg Salagay, ilk verilere göre hastanede 41 kişinin bulunduğunu, bir hemşirenin yardımı ile 3 hastanın dışarı çıkabildiğini söyledi.

Moskova polisi, yangının elektrik kontağında yaşanan arıza nedeniyle çıktığını kaydetti. Hastaların büyük çoğunluğunun uyku sırasında dumandan zehirlenerek öldüğü ifade ediliyor.

Bölge Acil Durum Bakanlığı görevlileri hastaneden 12 cesedin çıkarıldığını, çalışmaların yoğun duman nedeni ile zorlukla devam ettiğini bildirdi. Hastanenin geçen yıl yapılan denetimlerinde eksikliklerin tespit edildiği, ancak daha sonra bunların giderildiği gerekçesiyle çalışmasına izin verildiği belirtiliyor. Bölge Sağlık Bakanlığı yetkilileri psikolojik rahatsızlıkları sebebiyle tedavi gören hastaların yaşlarının 20 ila 76 arasında olduğunu açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.