13 yıl sonra Facebook’tan vergi özeleştirisi: ‘Artık Dublin’den vazgeçiyoruz, bundan sonra gelirlerimizi yerel olarak vergilendirip ödeyeceğiz’

Facebook, bundan böyle elde ettiği reklam ve pazarlama gelirlerinin yerel olarak vergilendirileceğini duyurdu Apple, Google, Facebook ve Twitter gibi dünyada kullanıcı sayıları milyarlarca kişiye ulaşan ve buna bağlı olarak büyük oranlarda reklam geliri elde eden sosyal...

13 yıl sonra Facebook’tan vergi özeleştirisi: ‘Artık Dublin’den vazgeçiyoruz, bundan sonra gelirlerimizi yerel olarak vergilendirip ödeyeceğiz’ (13 Aralık 2017)

Facebook, bundan böyle elde ettiği reklam ve pazarlama gelirlerinin yerel olarak vergilendirileceğini duyurdu

Apple, Google, Facebook ve Twitter gibi dünyada kullanıcı sayıları milyarlarca kişiye ulaşan ve buna bağlı olarak büyük oranlarda reklam geliri elde eden sosyal medya ve teknoloji devi şirketlerinin çoğu gelir elde ettikleri ülkelere vergi ödemekten kaçınıyorlar. Bu nedenle de artık eleştirilmekle kalmayıp son yıllarda Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde sık sık soruşturmalar açılıyor ve büyük cezalara çarptırılıyorlar.

İşte tüm bu nedenlerle sosyal medya devi Facebook, bundan böyle elde ettiği reklam ve pazarlama gelirlerinin yerel olarak vergilendirileceğini duyurdu. Buna göre şirket artık reklam gelirlerinin vergisini Dublin üzerinden ödemeye son verecek.

Facebook, reklam gelirlerinin kayıtlarını kullanıcılarının bulunduğu bölgeye değil, faturanın kesildiği yer olan Dublin üzerinden gösterdiği için oldukça eleştiriliyordu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook Finans Direktörü Dave Wehner, eleştirilerin artık son bulacağını belirterek, şirketin yerel bir satış yapısına geçmeye karar verdiğini, böylece reklam gelirleri konusunda çok daha şeffaf bir politika izleneceğini duyurdu.