100 Bin Kişinin Katılımı İle 123 Kilometrelik İnsan Zinciri Oluşturuldu

İspanya’nın Bask Bölgesi’nde en az 100 bin kişi, bağımsızlık için bölgesel referandum talebiyle 123 kilometrelik insan zinciri oluşturdu. Navarra Bölgesi’nin kuzey şehirleri Durango ve Pamplona arasındaki sınırda zincir oluşturan göstericiler kırmızı – beyaz ve yeşil re...

100 Bin Kişinin Katılımı İle 123 Kilometrelik İnsan Zinciri Oluşturuldu (9 Haziran 2014)

İspanya’nın Bask Bölgesi’nde en az 100 bin kişi, bağımsızlık için bölgesel referandum talebiyle 123 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.

Navarra Bölgesi’nin kuzey şehirleri Durango ve Pamplona arasındaki sınırda zincir oluşturan göstericiler kırmızı – beyaz ve yeşil renklerinden oluşan Bask bayrakları taşıdı.

Organizasyon ‘Bu Bizim Ellerimizde’ (Gure Esku Dago) Vakfı’nın çağrısı ile yapılırken, resmi rakamlara göre etkinliğe 100 binden fazla kişi katıldı.

Kalabalıklar ‘biz bir ulusuz, karar verme hakkımız var, şimdi vatandaşların zamanı” sloganlarıyla birbirlerine 123 kilometre uzaklıktaki Durango ve Pamplona kentlerini 30 dakika boyunca elleriyle birbirlerine bağladı.

İnsan Zinciri Girişimi Sözcüsü Zerai Nikolas, “Buraya katılan herkesi tebrik ediyorum. Özellikle özgür Bask ülkesini oluşturmaya yardım etmek için bütün bir yıl bu etkinliği gerçekleştirmek yolunda çok çalışan insanlara.” dedi.

Bask özerk yönetimi parlamentosu 29 Mayıs’ta “kendi geleceğine karar verme hakkı” ile ilgili 24 yıl önce aldığı kararı bir kez daha onaylayarak, özerklik statüsünün genişletilmesi yönünde başlatacağı girişimler için ilk adımı atmıştı.

Geçtiğimiz yıl 1 milyon kişinin katılımıyla 400 kilometrelik benzer bir insan zinciri İspanya’dan bağımsızlığını isteyen başka bir bölge olan Katalonya’da yapılmıştı.