Zorlu Center Sessiz Sedasız Açıldı

Zorlu Grubu’nun Zincirlikuyu’daki eski Karayolları arazisi üzerine yaptığı Zorlu Center projesinin AVM’si birçok kez ertelendikten sonra nihayet bugün açıldı. Ahmet Nazif Zorlu’nun 2007 yılında Zincirlikuyu’da 800 milyon dolara satın aldığı  Karayollar...

Zorlu Center Sessiz Sedasız Açıldı (10 Ekim 2013)

Zorlu Grubu’nun Zincirlikuyu’daki eski Karayolları arazisi üzerine yaptığı Zorlu Center projesinin AVM’si birçok kez ertelendikten sonra nihayet bugün açıldı.

Ahmet Nazif Zorlu’nun 2007 yılında Zincirlikuyu’da 800 milyon dolara satın aldığı  Karayolları arazisi üzerinde 5 yıldır yapımı süren Zorlu Center’ın AVM’sinin bir bölümünün kapıları bu sabah ziyaretçilere açıldı.

Ancak tüm mağazaların dekorasyonunu yetiştiremediği AVM’de restoranların henüz içki ruhsatı yok. Bu iki unsur doğarken Zorlu’yu zorlayacak konular olarak öne çıkıyor.

Daha önceki ertelemeler nedeniyle, bu kez her şeye karşın karşın zorunlu olarak açılan Zorlu Center AVM’nin eksik açılışına destansı bir PR söylemi de uyduruldu: “90 gün 90 gece açılış!”

Birçok yeni markaya ev sahipliği yapacak olan Zorlu’nun aslında 15 Eylül tarihinde açılması planlanıyordu. Ardından basında AVM’nin 26 Eylül’de açılacağına dair haberler çıktı. Bu tarihi Zorlu Center açıklamamıştı. Ancak kiracılar kendilerine söylenen ve kesin olmadığı belirtilen tarihin 26 Eylül olduğunu ifade ediyordu. Ardından, kiracılara verilen son tarih 6 Ekim oldu. Zorlu Grubu Başkanı Ahmet Zorlu da The Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada bu tarihi doğruladı. Ancak mağazaların tamamının yetişememesi nedeniyle bu hedef de gerçekleşemedi. Kiracılara son verilen tarih ise 10 Ekim oldu.

Tüm eksikliklerine karşın bugün sabah Zorlu Center AVM kapılarını açtı. Bu kararda, en azından hazır olan mağazaların bayram öncesi alışverişinden yararlanabilmeleri düşüncesi de etkili oldu.

Levazım’daki kapısından, direkt lüks caddesinden giriş yapıldığında, Zorlu’da henüz hazır olmayan bazı mağazalar dikkat çekiyor. Bu mağazalar özellikle lüks caddesinde konumlanmış durumda. AVM’nin içindekilerin ise büyük çoğunluğu son vitrin düzenleme çalışmalarını yapıyor. Lüks caddesinde hazır olan bazı mağazalar da, etraftaki inşaatların yaratacağı tozdan etkilenmemesi için ürünlerinin üzerini beyaz kağıtlarla örtmüş. Bu yolla ürünlerinin kirlenmesini önlemeye çalışıyor.

Apple Store gelecek yıla kaldı

Zorlu Center’da 2 bin metrekarelik yer kiralayan, ancak bugün açılan Zorlu AVM ile paralel zamanda açılış yapmayan Apple, bu açılışı 2014 yılının başında yapmayı planlıyor. Wall Street Journal Türkiye’den Ayşegül Akyarlı Güven’in haberine göre, Apple yetkililerinin bu hafta İstanbul’a geldiğini ve mağazayı gezdiğini dile getiren Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Aralık ayında yetişir mi diye konuşuyorduk. Ama açılış ocak ayına kaldı. Çünkü inanılmaz titiz çalışıyorlar” dedi. Apple’ın Türkiye’deki ilk mağazasını Aralık ayında açması bekleniyordu.

Zorlu’daki Apple mağazası, dünyada sadece 2 mağazasında daha bulunan kübik cam bir tavanla kaplı olacak. Bu tavan için camlar özel olarak üretiliyor. Apple’ın yer kaplamalarını bile neredeyse kimyasal deney yapar gibi özenle seçip yerleştirdiğini ifade eden Alkaş, “Tüm bu özen sonucunda ortaya gerçekten çok güzel bir mağaza çıkacak. Dünyadaki en iddialı mağazalarından birisi olacak.

Geçmiş olsun İstanbul, bir AVM’in daha oldu!

Zincirlikuyu’da, zaten var olan trafik sorununun Zorlu Center’ın açılışının ardından ne hal alacağı ise tartışılan bir başka nokta. Henüz, açılmadığı için bir etkisi yok. Ayrıca, Zorlu Grubu ulaşımı kolaylaştırmak ve merkezin trafiğe etkisini en aza indirmek için 100 milyon dolarlık yatırım da yaptı. Bu yatırım sonucunda metro ve metrobüsü Zorlu Center’a bağladı. Zincirlikuyu’da metro ile metrobüsü birbirine bağlayan çalışma için 770 metrelik tüneller yapıldı.

İstanbul’un en büyük metrobüs aktarma istasyonunun bulunduğu Zincirlikuyu’da zaten sabah ve akşamları yaşanılan trafik yoğunluğunun önümüzdeki günlerde nasıl bir duruma dönüşeceği merak ediliyor. Bu arada, Zorlu Center’ın tam karşısında yer alan, 1989’da inşaatı başlayan ve 2008’de bitirilen ancak varisler arasındaki hukuki anlaşmazlıklar nedeniyle bir türlü açılamayan Tat Towers da açıldığında Zincirlikuyu’daki trafiğin nasıl olacağı ise öngörülemiyor.