Ultra Maratoncu Bir İletişimci: Alper Dalkılıç

7 kıtada 7 ‘ultra maraton’ koşan, dünyada sadece 28 kişiye verilen ‘Grand Slam’ unvanına sahip bir kişi Alper Dalkılıç. Amatör ruhlu profesyonel bir sporcu. Geçimini ise Finansbank iletişim biriminde çalışarak sağlıyor. Alper Dalkılıç, Ultra Maraton olarak adlandırılan ...

Ultra Maratoncu Bir İletişimci: Alper Dalkılıç (15 Ekim 2013)

7 kıtada 7 ‘ultra maraton’ koşan, dünyada sadece 28 kişiye verilen ‘Grand Slam’ unvanına sahip bir kişi Alper Dalkılıç. Amatör ruhlu profesyonel bir sporcu. Geçimini ise Finansbank iletişim biriminde çalışarak sağlıyor.

Alper Dalkılıç, Ultra Maraton olarak adlandırılan ve sporcuların fiziksel güçlerini zorlayan bir branşta Türkiye’yi temsil ediyor. Sporcunun fiziksel dayanıklılığı kadar mantık ve beyin gücünün de sınırlarını zorlayan Ultra Maraton için 2012’de 4 ayrı kıtada 4 çöl maratonunu tamamlayan ilk Türk sporcusu olan Dalkılıç, dünyada da bu unvanı alan 28 kişiden biri oldu.

 

 

 

 

 

 

 

7 kıtada 7 çöle gitti

Dalkılıç, 2012’de Güney Amerika’daki Atakama Çölü’nü, Asya’daki Gobi Çölü’nü, Afrika’daki Büyük Sahra Çölü’nü ve Antartika’daki Buzul Çölü’nü koştu. 2013 Mayıs’ta ise Avustralya kıtasındaki Büyük Victoria Çölü’nü, Ağustos’ta ise Avrupa kıtasındaki İzlanda Buzul Çölü’nü koşan Dalkılıç, Kuzey Amerika’daki Büyük Kanyon ile 7 kıtayı da tamamlamış oldu. ABD’nin Arizona eyaletindeki Büyük Kanyon’da onlarca ultra maratoncu ile koşan olan Dalkılıç, yüksekliği bin 600 metreyi bulan kaya duvarları arasında ter döktü. Uzunlukları 2,5 kilometreye kadar çıkan kaya duvarları arasında 6 günde 273 kilometre koştu. Dalkılıç, “Doğayı kirletiyor ve yeşili yok ediyoruz. Çöllerde koşarak ülke insanımızın topraklarımızın değerini bilmesini istiyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Aynı zamanda ‘ahlaklı’, tam bir sporcu!

Alper Dalkılıç sadece koşan bir kişi değil aynı zamanda toplumsal sorumluluklarının da bilincinde olan bir kişi. Gezi direnişine, Belgrad Ormanları’nın yok edilmesine, 3. Köprü dayatmasıyla Kuzey Ormanları’nın yok edilmesine karşı da savaşım veren bir doğa dostu direnişçi.

İşte geçtiğimiz aylarda Facebook’taki kişisel resmi hesabından paylaştıkları:

“Geçtiğimiz yıl Aralık ayında gittiğim Antarktika’ daki ultra maratonda hayatımda ilk defa penguenlerle karşılaştım, ilk karşılaşmamda ne kadar da heyecanlanmıştım. Bir hafta sonunda her şey normal gelmeye başlamıştı. Nereden bilebilirdim Mayıs ayı sıcağında tekrar göreceğimi? Bu sefer ekranlarda tabi… Normal miydi?”

“Penguen mi dediniz? Elimde Antarktika’dan çok fazla penguen görüntüsü var. “Belgesel Sevdalısı Kanallarımıza” duyurulur!

Burada da rahat yok diyen penguenler…”

“Yarın saat 15.00’te Kadıköy’de iklim değişikliğini durdurmak ve ‘Başka Bir Dünya Mümkün’ demek için buluşuyoruz. Yarınki yürüyüşün çağırıcılarından 350.org, tüm destekçilerini bu resimle bize destek vermeye çağırıyor. Siz de gelin, yarın hep birlikte  #direngezegen diyelim!”

“Bu hafta sonu koşu etkinliğimizi Belgrad Ormanı Neşet Suyu koşu parkurunda pazar günü yine saat 09:30’da gerçekleştiriyoruz. BELGRAD ORMANI İÇİN BÜYÜK ADIM etkinliğimizin tarihini ise bu koşumuzun ardından netleştirerek sizlere duyuracağız. Hem genel bir antrenman hem de tanışma ve doğa içinde sağlıklı yaşam koşusu formunda gerçekleştireceğimiz bu pazar ilk koşu etkinliğimize doğayı seven herkesi davet ediyoruz.”