TSK’da Basın ve Halkla İlişkiler Sivilleşiyor

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde sivil basın sözcüsü ve siyasi danışmanların görevlendirilmesi ile ilgili yasanın çıkarıldığını açıkladı. Genelkurmay Başkanı’nın görev süresi ile bağlantılı olarak danışman istihdam edebilmesi imkanına...

TSK’da Basın ve Halkla İlişkiler Sivilleşiyor (1 Kasım 2013)

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde sivil basın sözcüsü ve siyasi danışmanların görevlendirilmesi ile ilgili yasanın çıkarıldığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanı’nın görev süresi ile bağlantılı olarak danışman istihdam edebilmesi imkanına yasa ile imkan tanındığını belirten Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “NATO ile ilgili konuda veya siyasi konuda veya teknik konuda Genelkurmay Başkanımız hangi hususta danışmana ihtiyaç duyarsa bu görevlendirilebilecek. Genelkurmay Başkanımızın görevi sona erdiği zaman o danışmanında görevi sona erecek. Dolayısıyla yeni gelen Genelkurmay Başkanı kendi danışma heyetini kurabilecek. Bu Türkiye için yeni bir açılımdı.” diye konuştu.

Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı adına TÜHİS ile Türk Harb-İş sendikası arasında akdedilen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imza töreni düzenlendi. Törene Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal katıldı. Törenin ardından Bakan Yılmaz basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, “Genelkurmay Başkanlığının sivil danışman görevlendirilmesi hakkındaki çalışma ile ilgili neler söyleyeceksiniz?” şeklindeki soruya Bakan Yılmaz şu cevabı verdi; “Bu çok normal bir şey yasası çıkarıldı. Genelkurmay Başkanımızın görev süresi ile bağlantılı olarak danışman istihdam edebilmesi yasa imkan tanındı. NATO ile ilgili konuda veya siyasi konuda veya teknik konuda Genelkurmay Başkanımız hangi hususta danışmana ihtiyaç duyarsa bu görevlendirilebilecek. Genelkurmay Başkanımızın görevi sona erdiği zaman o danışmanında görevi sona erecek. Dolayısıyla yeni gelen Genelkurmay Başkanı kendi danışma heyetini kurabilecek. Bu Türkiye için yeni bir açılımdı. Ne zaman görev yapacağına Genelkurmay Başkanımız karar verecek. Biz yasa ile bu imkan verdik.”

Başka bir gazetecinin, “Siyasi danışmanın Genelkurmay’ı siyasallaştıracağı düşüncesine neler söyleyeceksiniz?” sorusuna Yılmaz, “Hayır. Kesinlikle öyle bir şey olmaz. Hukuk ne derse o olur. Hiçbir şeyde kaygı duymaya gerek yok.” dedi.

Genelkurmay’a sivil basın danışmanının gelme durumunun sorulması üzerine Yılmaz, “Genelkurmay Başkanlığımızın zaten şuan bir basın ile ilgili birimi var. Gerek duyarsa onu da kullanabilir. Bu dönemde en şeffaf dönem oldu. Ne kadar asker var biliyorsunuz, ne kadar subay var biliyorsunuz, ne kadar sözleşmeli personeli var ne kadar sivil memuru var biliyorsunuz. Başka hiçbir dönemde olmayan şeffaflık bu dönemde sağlanmıştır. Ben genelkurmay başkanımıza teşekkür ediyorum.” diye cevapladı.

GENELKURMAY BAŞKANI 29 EKİM RESEPSİYONU’NDA SÖYLEMİŞTİ

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 29 Ekim Resepsiyonu’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sivil siyasi danışman alınacağını söylemişti. Özel, 29 Ekim resepsiyonunda “Bizim, ‘basın ve halkla ilişkiler’ konusunda köklü bir değişikliğe gitmemiz gerekiyor. Silahlı Kuvvetler olarak bu işi artık askeri değil, ‘sivil ve profesyonel’ personel ile yürüteceğiz. Sivil bir ‘siyasi danışman’ da görevlendireceğiz” demişti.

Vatan gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Çelik’in aktardığı bilgilere göre, Necdet Özel ayrıca şunları da söylemişti:

– Bizim, ‘basın ve halkla ilişkiler’ konusunda köklü bir değişikliğe gitmemiz gerekiyor. Silahlı Kuvvetler olarak bu işi artık askeri değil, ‘sivil ve profesyonel’ personel ile yürüteceğiz. Başbakanımız’dan bunun için gerekli kadroyu da aldık.

– ‘Pentagon modeli’ olarak adlandırılabilecek bir ‘sivil sözcü’ mü olacak yani bundan sonra Genelkurmay’da?

– Hayır, tam olarak öyle değil. Ama sizlerle (medya) ve kamuoyu ile iletişimimizi sivil ve profesyonel, bu işin uzmanı kadrolara devredeceğiz.

– Sivil bir basın müşaviri olacak yani. Öyle mi?

– Evet, öyle diyebiliriz. Şu anki yapıda, bu işi rütbeli askeri personelin yapması doğru değil. Uygulamada birçok sıkıntıya yol açabiliyor bu sistem. Bir kere, o görevi yapan generalimiz en fazla iki yıl orada kalabiliyor. Çünkü başka operasyonel görevlere atanıyor. O birimde devamlılığı olmuyor yani.

– Bir de ‘siyasi danışman’ ihtiyacımız var. O da gerekli.

– Pekiyi belli mi bu siyasi danışmanın kim olacağı?

– Hayır, henüz değil. Ama Siyasal Bilgiler’den olabilir mesela.

– Aklınızda bir isim ya da muhtemel isimler var mı? Hem siyasi danışmanlık hem de basın müşavirliği için?

– Hayır. Daha o aşamaya gelemedik. Aslında, bırakın isimlendirme noktasını, henüz bu değişiklikler ile ilgili çalışmaya bile vakit bulamadık.

– Bir takvim var mı pekiyi oluşmuş? Mesela birkaç ay içinde olur mu bu değişiklikler?

– Açıkçası takvim de yok. Tam bilemiyorum. Gündem malum. Nasıl yoğun bir tempo içinde çalıştığımızı biliyorsunuz. Bu yoğunlukta, sıra daha bu konuya gelemedi maalesef. Ama bunlar gerekli ve biz bir an önce bu adımları atmak istiyoruz.