Tatil Sitesindeki Sahte Yoruma 500 Bin Euro Ceza

Amerikan şirketi TripAdvisor'a, sitesindeki bazı yorumların sahte olabileceği uyarısında bulunmaması nedeniyle verilen cezanın tutarı 500 bin Euro. Tatil için otel araştırması son yıllarda en çok internetteki tatil siteleri üzerinden yapılıyor. İlgi çeke...

Tatil Sitesindeki Sahte Yoruma 500 Bin Euro Ceza (24 Aralık 2014)

Amerikan şirketi TripAdvisor'a, sitesindeki bazı yorumların sahte olabileceği uyarısında bulunmaması nedeniyle verilen cezanın tutarı 500 bin Euro.

Tatil için otel araştırması son yıllarda en çok internetteki tatil siteleri üzerinden yapılıyor. İlgi çeken ve koşulları uyan bir tesis için rezervasyon kararı vermeden önce de en çok daha önce tesiste kalan müşterilerin yorumları etkili oluyor.

İşte bunlardan biri de Türkiye versiyonu da olan dünyaca ünlü Amerikan TripAdvisor adlı tatil sitesi.

İtalyan rekabet kurumu AGCM, dünyanın en popüler tatil sitelerinden Amerikan TripAdvisor’a 500 bin Euro ceza kesti.

Cezanın gerekçesi, kullanıcılar tarafından yapılan otel-restoran tavsiye ve değerlendirmelerinin yer aldığı TripAdvisor’ın sitesindeki bazı yorumların sahte olabileceği uyarısına yer verilmemesi.

Rekabet kurumunun, tüketici hakları derneği ile otel sahipleri birliğinin şikâyeti üzerine harekete geçtiği, 7 ay boyunca TripAdvisor’ın sahte yorumlara yer verilmemesi için önlem alıp almadığını araştırdığı belirtildi.

Bu sürede, sitenin içeriğini gerçek olarak sunduğu ancak sahte yorumları engelleyemediği saptanırken, karara karşı çıkan TripAdvisor, “Tüketicileri, kendilerini aldatmaya çalışan küçük bir azınlıktan koruma konusunda prosedürlerimiz çok etkili” diyerek temyize gideceğini açıkladı.

TripAdvisor’ın cezayı ödemek için 30 günü, sitesindeki gerçek olmayan bilgilerle nasıl mücadele edeceğini İtalyan yetkililere açıklaması için de 90 günü var.

Kaynak: ntv.com.tr