Sürpriz Değil! ABD Dinlemesinde Türkiye’de Var!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) sızdırılan belgelerinde, Türkiye’nin hedef ülkeler arasında olduğu ortaya çıktı. ABD istihbaratının 35 dünya liderinin görüşmelerinin takibe alınması gündemdeyken, eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın, İngiliz gazeteci...

Sürpriz Değil! ABD Dinlemesinde Türkiye’de Var! (28 Ekim 2013)

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) sızdırılan belgelerinde, Türkiye’nin hedef ülkeler arasında olduğu ortaya çıktı.

ABD istihbaratının 35 dünya liderinin görüşmelerinin takibe alınması gündemdeyken, eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın, İngiliz gazeteci Gleen Greenwald aracılığıyla sızdırdığı belgeler Brezilya televizyonu Globo’da yayınlandı.

Dost mu düşman mı?

Belgelerdeki ABD istihbaratının yazışmalarında ‘Dost mu düşman mı, yoksa problem mi?’ başlıklı bir kategori yer alıyor. Bu kategori arasında ABD içinde stres oluşturan ülkeler listelenirken, Brezilya, Mısır, Hindistan, İran, Meksika, Suudi Arabistan, Somali, Sudan ve Yemen’le birlikte Türkiye’nin de adı geçiyor.

Küresel arenada yükseliyor

ABD’nin geleceğe yönelik senaryolarının mercek altına alındığı ‘2014-2019 Jeopolitik Trendler’ başlıklı bir diğer bölümde, Brezilya ve Türkiye’nin küresel arenada yükselmesine dikkat çekiliyor. Araştırmada, “Meksika baskı altında ve sınırımızda yer alıyor. Arap Baharı devam ediyor. İş bulamamak, gençler arasında hoşnutsuzluğa sebep oluyor” ifadesi kullanılıyor.

NSA tarafından yürütülen Uluslararası Güvenlik operasyonunun sınırlarını çizen raporda, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 ülkenin hangi yönleriyle izleneceği ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Ulusal Güven Operasyonu’nun amacı, “Bu ülkelerin en önemli ortak özelliği, ABD için ekonomik, ticari ve savunma alanlarında önem teşkil etmeleridir” şeklinde özetleniyor.

Bölgesel faaliyet planı içinde Türkiye’yi hedef alan eylemler , “Ege ve Ukrayna çalışma grubu Türkiye’ye ait diplomatik, idari, liderler, askeri ve istihbarata yönelik hedefler üzerinde tüm yönleriyle çalışmalar yürütür” ana hatlarıyla çiziliyor. 2007’de hazırlanan raporda, 13 ülkeden elde edilen verilerin, Beş Göz olarak adlandırılan ve ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, Kanada ve Avustralya’nın oluşturduğu grup içinde paylaşıldığı vurgulandı.

Belgelere el konulmuştu

Eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı bilgileri haberleştiren Guardian gazetesi muhabiri Gleen Greenwald ve partneri  David Miranda, Rusya’dan İngiltere’ye giderken havaalanında sorgulanmış ve birçok gizli belgelerine el konmuştu. Brezilya’da yaşayan Miranda, Brezilya hükümetinin yardımıyla serbest bırakılmıştı. Daha sonra iki gazeteci elde ettikleri belgeleri Brezilya basınıyla paylaşmıştı.