Sosyal Ağların Haziran 2014 Karneleri

Şubat 2004’te internet üzerinden Facebook’la insanların yaşamına giren ve kitlesel iletişimde yeni bir dönemin başlangıcı olan, popüler kültüre yeni bir boyut katan sosyal ağların gelişimi hız kesmeden sürüyor. Dünya üzerindeki sosyal medya kullanıcı sayısı her yıl daha...

Sosyal Ağların Haziran 2014 Karneleri (6 Haziran 2014)

Şubat 2004’te internet üzerinden Facebook’la insanların yaşamına giren ve kitlesel iletişimde yeni bir dönemin başlangıcı olan, popüler kültüre yeni bir boyut katan sosyal ağların gelişimi hız kesmeden sürüyor.

Dünya üzerindeki sosyal medya kullanıcı sayısı her yıl daha da artıyor. Ulaşılan büyük rakamlar ve etkileşim geleneksel ana akım medyayı çoktan geçmiş durumda. Böyle olunca da, pazarlama iletişimindeki medya planlarında daha çok yer alıyor.

Farklı konu ve kullanım yöntemleriyle her yıl yenileri eklenen sosyal ağlarda şu an için en çok kullanıcıya sahip olan yine Facebook.

TheSocialMediaHat.Com sitesi, sosyal ağ yönetimlerinin kayıtlı aktif kullanıcılarına dayanarak kendilerinin açıkladıkları en son aylık rakamları yayınladı.

İşte sosyal ağların bilinen aylık son kullanıcı sayıları:

FACEBOOK:

Kullanıcı Sayısı: 1.28 milyar

Açıklandığı Tarih: Mart 2014

Yayına Başlama Tarihi: Şubat 2004

Bu veriler, Facebook tarafından açıklanmıştır. İnternet üzerindeki bu anlamda yaygın ilk sosyal ağ olan Facebook kullanıcı sayısı bakımından liderliğini sürdürmektedir.

YOUTUBE:

Kullanıcı Sayısı: 1 milyar

Açıklandığı Tarih: Mart 2013

Yayına Başlama Tarihi: Mayıs 2005

YouTube, herhangi bir resmi istatistik yayımlamayalı yaklaşık 1 yıl  oldu. YouTube artık sadece bir video paylaşım sitesi değil aynı zamanda  bir sosyal ağ olarak da işlevselliğini sürdürüyor.

GOOGLE +

Kullanıcı Sayısı: 540 milyon

Açıklandığı Tarih: Ekim 2013

Yayına Başlama Tarihi: Haziran 2011

Google’ın açıkladığı 540 milyon aylık aktif kullanıcı sayısı, her ay bir şekilde herhangi bir Google hizmetinden Google+ hesabı ile işlem yapanları kapsıyor. Google+,Twitter ve Linkedin’i geride bırakarak üçüncü en büyük  sosyal ağ haline geldiği görülüyor. Ancak Google’un tüm Gmail ve YouTube kullanıcıları üzerinden bu şekilde bir değerlendirme yapmasının gerçekçi olamayabileceği de belirtiliyor.

TWITTER

Kullanıcı Sayısı: 255 milyon

Açıklandığı Tarih: Nisan 2014

Yayına Başlama Tarihi: Mart 2006

Twitter, sosyal ağlar içerisinde en hızlı ve istikrarlı büyüyen mikro web sitesi. Aynı zamanda elbette ‘en etkili olanı’. Kullanıcı rakamı yeni olduğu için güvenebilirsiniz. Ayrıca günlük 500 milyon tweet atılıyor.

INSTAGRAM

Kullanıcı Sayısı: 200 milyon

Açıklandığı Tarih: Mart 2014

Yayına Başlama Tarihi: Ekim 2010

İnstagram da istatistiklerini yakın zamanda bildirdi. Son 6 ay içinde kullanıcı sayısını 50 milyon arttırdı. Çok hızlı bir büyüme oranı var. Yakın zamanda Twitter’i geçmesi bizleri şaşırtmamalı!

LINKEDIN

Kullanıcı Sayısı: 187 milyon

Açıklandığı Tarih: Nisan 2014

Yayına Başlama Tarihi: Mayıs 2003

Profesyonel iş dünyasının sosyal ağı olan Linkedin, en eski sosyal ağlardan olmasına  karşın özel içerik ve işlevselliği  nedeniyle yavaş bir büyüme ivmesi gösteriyor.

PINTEREST

Kullanıcı Sayısı: 70 milyon

Açıklandığı Tarih: Temmuz 2013

Yayına Başlama Tarihi: Mart 2010

Amerika‘da yaşayan internet kullanıcılarının 1/3’ünün Pinterest hesabı var ve bu kullanıcıların yüzde 16‘sı aktif kullanıcı kategorisine giriyor. Bu oran Avrupa‘ya doğru gittikçe yüzde 8 ve yüzde 3 oranlarına kadar düşüyor.

VINE

Kullanıcı Sayısı: 40 milyon

Açıklandığı Tarih: Ağustos 2013

Yayına Başlama Tarihi: Ocak 2013

Twitter’in video platformu Vine hızlı bir  şekilde  büyümeye devam etmektedir.

Diğer Sosyal Ağların Kullanım Sayıları:

VIADEO: 56 Milyon

VIMEO: 100 Milyon

TUMBLR: 109 Milyon bloglar

SlideShare: 60 Milyon

FOURSQUARE: 45 milyon kullanıcı

FLICKR: 92 milyon kullanıcı

SNAPCHAT: 26 milyon

STUMBLEUPON: 30 milyon